Latvijas Jūras spēki


Latvijas Jūras spēki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Latvijas Jūras spēki – jeden z elementów łotewskich sił zbrojnych. Marynarka wojenna Łotwy istniejąca w latach 1919–1940, a następnie od roku uzyskania niepodległości kraju w 1991 roku. Jej trzon składa się z pięciu trałowców, pięciu okrętów patrolowych i dwóch statków pomocniczych. Łotewska marynarka wojenna operuje w ramach sił morskich NATO, angażuje się w ćwiczenia oraz operacje międzynarodowe – w tym w operację antypiracką Unii EuropejskiejAtalanta”.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Lata 1919–1940 | edytuj kod

Po uzyskaniu niepodległości przez kraj w 1918 r. władze armii łotewskiej ogłosiły 10 sierpnia 1919 r. formalne utworzenie oddzielnej marynarki wojennej. W 1921 r. pierwszy łotewski statek, Virsaitis, przystąpił do służby. Pomimo niewielkiego budżetu kraju siły morskie mogłyby zostać rozbudowane w ciągu najbliższych kilku lat. W 1926 roku utworzono dział lotnictwa morskiego. Okupacja Łotwy przez wojska radzieckie 17 czerwca 1940 r. była ważna nie tylko dla państwa łotewskiego, ale także dla jego sił morskich, bo wtedy właśnie komunistyczne władze postanowiły zakończyć działalność łotewskiej marynarki wojennej. Po integracji z radziecką marynarką wojenną większość starych łotewskich okrętów wojennych została zniszczona podczas II wojny światowej[2].

Od 1991 | edytuj kod

Po odzyskaniu niepodległości Łotwa rozpoczęła odbudowę swoich sił zbrojnych w 1991 roku. Jako zadania dla marynarki wojennej określono bezpieczeństwo własnych granic morskich i usuwanie min. 11 kwietnia 1992 r., co jest uważane od tego czasu za datę reorganizacji sił morskich, flaga marynarki nowych sił morskich Łotwy została podniesiona po raz pierwszy na pokładzie łodzi. Pierwsze jednostki floty dawniej uprawiały rybołówstwo – łodzie patrolowe z łotewskiego SRR. W następnych latach przejęte statki zostały wycofane ze służby, a na ich miejsce zostały zakupione statki zagranicznych flot morskich (m.in. z zasobów marynarki ludowej). W październiku 1996 r. rozpoczęto trwałą współpracę z siłami morskimi Litwy i Estonii. W związku z tym w 1998 r. utworzono Stowarzyszenie BALTRON zajmujące się poszukiwaniem min przeciwpiechotnych. Od przystąpienia do NATO w 2004 r. łotewskie siły morskie regularnie uczestniczyły w manewrach jednostek wojskowych, takich jak: BALTOPS , SQUADEX lub Open Spirit. Ponadto kraj uczestniczy w różnych międzynarodowych misjach bojowych[3].

Łotewskie jednostki wojskowe w Belfaście

Dowódca sił morskich | edytuj kod

Poniżej przedstawiona jest lista dowódców Łotewskiej Marynarki Wojennej[4].

Wyposażenie | edytuj kod

Stopnie wojskowe | edytuj kod

Flagi wojskowe | edytuj kod

Flagi urzędników | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jūras spēki | Nacionālie bruņotie spēki, www.mil.lv [dostęp 2019-04-11]  (łot.).
  2. Sākumlapa, Nacionālie bruņotie spēki [dostęp 2019-04-10]  (łot.).
  3. Latvian Naval Forces (Juras Speki), www.globalsecurity.org [dostęp 2019-04-10] .
  4. Latvia. Sūtniecība (U.S.), Latvia, 1918-1958., 1958, OCLC 2127096 [dostęp 2019-04-10] .
  5. a b Pakāpju iedalījums .
Kontrola autorytatywna (marynarka wojenna):
Na podstawie artykułu: "Latvijas Jūras spēki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy