Lazër Filipi


Lazër Filipi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lazër Filipi (ur. 7 lutego 1921 w Sherq, zm. 16 grudnia 2016 w Tiranie[1]) - albański aktor.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Po raz pierwszy wystąpił na scenie w czasie nauki w szkole 28 Nëntori w Szkodrze, w której przy stowarzyszeniu patriotycznym Bogdani działał amatorski zespół teatralny. W 1938 przeniósł się ze Szkodry do Tirany. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, jako żołnierz 27 Brygady AWN. W 1943 należał do organizatorów Teatru Młodzieży Antyfaszystowskiej (alb. Teatri të Rinisë Antifashiste) W 1945, za namową reżysera Sokrata Mio rozpoczął pracę w Teatrze Ludowym (alb. Teatri Popullor) w Tiranie. Zadebiutował jedną z głównych ról w dramacie Topaz Pagnola.

W 1947 wyjechał na studia aktorskie do Zagrzebia, a następnie po zerwaniu stosunków albańsko-jugosłowiańskich do Pragi (Czechosłowacja). Studia w praskiej FAMU ukończył w 1950. Oprócz licznych ról teatralnych miał na swoim koncie także 16 ról w filmach fabularnych, Zadebiutował epizodyczną rolą w filmie Tana w 1958 r. W 1975 na I Festiwalu Filmów Albańskich otrzymał nagrodę za rolę w filmie Ne fillim te veres. W 1977 przeszedł na emeryturę, ale sporadycznie nadal występuje na scenie. W 1991 założył grupę teatralną Tirana, w której zajął się reżyserowaniem dramatów autorów albańskich.

Jest laureatem Nagrody Państwowej Republiki Albanii i tytułu Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar). Pracował jako pedagog na Wydziale Aktorskim Instytutu Sztuk w Tiranie.

Role filmowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ndalet Oret e Kremlinit. Ndahet nga jeta aktori i 150 roleve, Lazer Filipi

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lazër Filipi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy