Lazurowe Wybrzeże


Lazurowe Wybrzeże w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Lazurowe Wybrzeże Lazurowe Wybrzeże Plaża na Lazurowym Wybrzeżu

Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur), znane także jako Riwiera Francuska – odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji (region Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe), rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii), aż po granicę włoską.

Jest to największy region turystyczny Francji, który odwiedza około 10 milionów turystów rocznie. Początki turystyki w tym obszarze sięgają początków XIX wieku, kiedy to zimą przyjeżdżali tu bogaci Francuzi i Anglicy. Podczas okresu międzywojennego turyści pojawiali się także coraz częściej w lecie. Po II wojnie światowej na całym wybrzeżu powstała intensywna zabudowa dla celów wypoczynkowych: hotele, mariny, kąpieliska i kasyna.

Nazwy Lazurowe Wybrzeże użył po raz pierwszy francuski pisarz Stéphen Liégeard, który w 1887 wydał książkę zatytułowaną właśnie La côte d’azur. Za to Anglicy używali już wcześniej i nadal używają określenia Riviera (do której też wliczają część włoską wybrzeża) lub French Riviera (Riwiera Francuska).

Najważniejsze ośrodki Lazurowego Wybrzeża to (z zachodu na wschód):

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wybrzeże):
Na podstawie artykułu: "Lazurowe Wybrzeże" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy