League of Ireland Premier Division


League of Ireland Premier Division w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

League of Ireland Premier Division (irl. Príomhroinn Sraith na hÉireann) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Irlandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1985 roku i od samego początku zarządzana przez Irlandzki Związek Piłki Nożnej (FAI) i League of Ireland (w 2006 obie instytucje formalnie połączyły się). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 14 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Irlandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do League of Ireland First Division (II ligi irlandzkiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Irlandii w piłce nożnej rozgrywane są od 1921 roku. W sezonie 1921/22 startowała pierwsza edycja rozgrywek w lidze zwanej A Division zarządzana przez League of Ireland. W 1985 nastąpiła reforma rozgrywek. League of Ireland została wówczas podzielona na 2 ligi: League of Ireland Premier Division (pierwszy poziom rozgrywkowy) i League of Ireland First Division (drugi poziom rozgrywkowy). Łącznie obie ligi skupiają około 20 drużyn. Oprócz zespołów z Irlandii, w lidze gra również katolicki klub z Irlandii Północnej, Derry City. Po zakończeniu sezonu 2002/03 zmienił się system rozgrywek. W 2003 po raz pierwszy startowały rozgrywki systemem wiosna-jesień[1]. League of Ireland zawsze ściśle współpracowała z FAI, a w 2006 roku obie instytucje formalnie połączyły się. Głównym jej sponsorem jest firma telekomunikacyjna Airtricity.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający rozgrywki w 4 koła obowiązuje od sezonu 2018.

Rozgrywki składają się z 36 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2018 w lidze występuje 10 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 8 do 16. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1992/93 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Irlandii w piłce nożnej. Mistrz Irlandii kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Irlandii startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do League of Ireland First Division.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2021 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Irlandii w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Irlandii zostało do tej pory zdobyte przez 19 różnych drużyn.

Stan po sezonie 2020.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ireland 2003 - RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "League of Ireland Premier Division" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy