Lecą żurawie


Lecą żurawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lecą żurawie (ros. Летят журавли) – radziecki dramat wojenny z 1957 roku w reżyserii Michaiła Kałatozowa. Film zrealizowano na podstawie sztuki Wiktora Rozowa.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w Moskwie przed i w trakcie wielkiej wojny ojczyźnianej. Weronika i Borys są parą kochających się ludzi. Kiedy wybucha wojna, Borys wyrusza na front. Długo nie daje znaku życia. Tymczasem Weronika pod wpływem strachu wywołanego nalotami oddaje się jego bratu Markowi i bierze z nim ślub. Nie jest to szczęśliwe małżeństwo. Weronika czuje się winna wobec Borysa, którego nadal kocha.

Nagrody | edytuj kod

Obraz nagrodzono Złotą Palmą na 11. MFF w Cannes (1958). Był to jedyny pełnometrażowy film radziecki wyróżniony tą prestiżową nagrodą. Obraz zdobył również na tym festiwalu Wyróżnienie Specjalne za wybitną kreację aktorską dla Tatjany Samojłowej.

Ciekawostki | edytuj kod

Tytuł filmu po francusku, włosku i hiszpańsku różni się znacznie od pierwowzoru (Kiedy przelatują bociany). Przyczyną tego jest fakt, że tytuł przełożony wprost na język francuski mógłby być zrozumiany zupełnie inaczej. Słowo żuraw, grue, w slangu oznaczało bowiem także prostytutkę, natomiast lecieć, volerkraść. Dlatego na festiwalu film wystawiono pod innym tytułem francuskim, którego kalką są tytuły w innych językach.

Obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lecą żurawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy