Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zespoły występujące w Ekstraklasie

Spis treści

Sezon | edytuj kod

Sezon 2009/2010 klubu Lech Poznań.

Odtwórz plik multimedialny Przejazd piłkarzy na Stary Rynek po zdobyciu mistrzowskiego tytułu w sezonie 2009/10. Autobus z piłkarzami

Od początku sezonu drużynę prowadzi trener Jacek Zieliński.

Sponsor |

Sponsorem technicznym jest firma Puma, a sponsorem strategicznym do końca 2009 roku była firma BetClick, lecz na skutek wprowadzenia ustawy hazardowej w Polsce firma musiała zrezygnować ze współpracy z poznańskim Lechem. Dlatego piłkarze tej drużyny w spotkaniach 18, 19. i 20 kolejki Ekstraklasy wystąpili w koszulkach z napisem promującym akcje charytatywną stowarzyszenia kibiców „Wiara Lecha” – „Przez życie z wiarą w Lecha”. 18 marca 2010 roku nowym sponsorem strategicznym została niemiecka firma s.Oliver.

Stadion | edytuj kod

W trakcie gdy na stadionie przy ulicy Bułgarskiej trwały prace związane z montażem konstrukcji dachowej, Lech wszystkie swoje mecze rozgrywał na obiekcie we Wronkach. Taka sytuacja trwała do końca roku 2009, w marcu Lech po raz pierwszy w sezonie rozegrał mecz w roli gospodarza na obiekcie w Poznaniu.

Liga | edytuj kod

Po dwóch pierwszych meczach meczach Lech zdobył komplet punktów i legitymował się stosunkiem bramkową 8-1, co dawało mu pozycję lidera. Jednak po kilku następnych kolejkach Kolejorz musiał odrabiać straty, które w pewnym momencie sezonu ligowego wyniosły 11 punktów straty do liderującej Wisły Kraków. Lecz po zakończeniu 17. kolejki (rozegranej jeszcze w grudniu 2009 roku) strata poznaniaków wynosiła 8 punktów. W trakcie przerwy zimowej do zespołu dołączył Siergiej Kriwec. 28 lutego 2010 roku, po wznowieniu rozgrywek Lech Poznań wygrał w Warszawie z miejscową Polonią i dzięki porażce Wisły odrobił już część punktów. Z każdą kolejką piłkarze Jacka Zielińskiego się rozpędzali, mozolnie odrabiając straty. Przed 29. kolejką, po której poznańska lokomotywa zasiadła na fotelu lidera, strata wynosiła zaledwie jeden punkt. Dzięki trafieniu Kriwca z 92. minuty w Chorzowie i samobójczej bramce Mariusza Jopa z 93. minuty z Krakowa, Lech został liderem polskiej Ekstraklasy na kolejkę przed końcem sezonu. W ostatnim meczu pokonał Zagłębie Lubin i po ostatnim gwizdku w sezonie mógł się cieszyć z Mistrzostwa Polski. W rundzie wiosennej poznaniacy zgromadzili 30 punktów, remisując zaledwie 3 razy i nie doznając ani jednej porażki (1. miejsce w tabeli wiosny). Na stadionie przy ulicy Bułgarskiej wygrali każdy z meczów w sezonie 2009/2010.