Lekka kolej w Portlandzie


Lekka kolej w Portlandzie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MAX Light Rail, również Metropolitan Area Express – system lekkiej kolei działający w Portlandzie w Stanach Zjednoczonych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Po nieudanej próbie budowy nowej autostrady na południowym wschodzie miasta postanowiono środki przeznaczone na budowę autostrady przeznaczyć na budowę lekkiej kolei miejskiej. W 1981 rozpoczęto budowę pierwszej linii, którą ukończono w 1986. Na sieci zastosowano niskie perony i wysokopodłogowy tabor. W kolejnych latach sieć rozbudowywano i obecnie są 4 trasy o łącznej długości 85 km. System ten nazwano Metropolitan Area Express (MAX). 22 maja 2012 podpisano umowę, dzięki której zapewniono środki na rozbudowę sieci i zakup dodatkowych 18 składów Siemens Avanto. Projekt zakłada budowę nowej linii o długości 11,3 km, która ma zostać otwarta w 2015. Koszt budowy linii wyniesie 1,49 mld dolarów z czego 745,2 mln dolarów pochodzić będzie z dofinansowania. Linia będzie zaczynała się przy uniwersytecie następnie przez nowy most przekroczy rzekę Willamette, następnie będzie prowadzić przez Milwaukie, a koniec linii będzie znajdował się w SE Park Avenue w Oak Grove. Na linii ma zostać zbudowanych 10 przystanków.

Linie | edytuj kod

Obecnie w Portlandzie istnieją cztery linie lekkiej kolei miejskiej:

Tabor | edytuj kod

Jeden z 26 wysokopodłogowych pojazdów (i niskopodłogowy pojazd Siemens SD660) na 2015-otwarte most Tilikum Crossing

Do obsługi linii MAX pierwotnie posiadano 26 wysokopodłogowych i dwuczłonowych pojazdów z 1986 produkcji Bombardier Transportation. Wraz z rozbudową sieci rosło zapotrzebowanie na tabor i w 1997 zamówiono 52 tramwaje w firmie Siemens AG. Wyprodukowane tramwaje typu SD660 mają znaczenie obniżoną podłogę. W 2003 dostarczono nieco zmienione 27 tramwajów SD660. Najnowszym taborem są tramwaje Siemens Avanto zamówione w 2009. Zamówiono 22 tramwaje typu S70. Tramwaje te są częściowo niskopodłogowe.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lekka kolej w Portlandzie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy