Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - rzut oszczepem mężczyzn


Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – rzut oszczepem mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - rzut oszczepem mężczyzn) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Główny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008. Mistrz olimpijski Andreas Thorkildsen

Rzut oszczepem mężczyzn – jedna z konkurencji lekkoatletycznych rozegranych podczas XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Eliminacje rzutu oszczepem rozegrano 21 sierpnia 2008, finał odbył się dwa dni później – 23 sierpnia o godzinie 19:00 czasu miejscowego.

Złoty medal zdobył Norweg Andreas Thorkildsen, broniąc tym samym wywalczony w Atenach, podczas poprzednich Igrzysk, tytuł mistrza olimpijskiego oraz ustanawiając nowy rekord olimpijski wynikiem 90,72 m. Medal Thorkildsena był zarazem jednym z trzech złotych krążków wywalczonych przez reprezentantów tego kraju podczas pekińskich Igrzysk[1].

Minimum A wyznaczone przez IAAF wynosiło 81,80 m, natomiast minimum B - 77,80 m[2].

Spis treści

Rekordy | edytuj kod

Tabela przedstawia najlepsze wyniki, które uzyskali zawodnicy na świecie, na każdym kontynencie oraz podczas igrzysk[3]. Stan z dnia 8 sierpnia 2008 roku.

Przebieg zawodów | edytuj kod

Runda kwalifikacyjna | edytuj kod

Do zawodów przystąpiło 38 oszczepników z 29 krajów. Jedynym Polakiem w tej grupie był Igor Janik. Aby dostać się do finału, w którym startowało 12 zawodników, należało rzucić co najmniej 82,50 m (Q). W przypadku gdyby rezultat ten osiągnęła mniejsza ilość oszczepników lub gdyby żaden ze startujących nie uzyskał minimum, kryterium awansu były najlepsze wyniki uzyskane przez startujących (q). Sportowców podzielono na dwie grupy kwalifikacyjne: A i B (w każdej po 19 zawodników). Awans uzyskało po 6 najlepszych z każdej grupy. W eliminacjach każdy zawodnik miał do wykonania maksymalnie 3 próby.

Grupa A | edytuj kod

Kolejność startowa | edytuj kod

Grupa B | edytuj kod

Kolejność startowa | edytuj kod

Runda finałowa | edytuj kod

Do finału awansowało 12 zawodników. Po 3 kolejkach rzutów pozostała czołowa ósemka, która walczyła o tytuł mistrza olimpijskiego.

Poniższa tabela prezentuje wyniki finałowego konkursu rzutu oszczepem, który odbył się na Stadionie Narodowym w Pekinie 23 sierpnia 2008 roku.

Kolejność startowa | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Medal Standings 24/08/2008
  2. Entry Standards - The XXIX Olympic Games - Beijing, China - 8/24 August 2008 IAAF.org
  3. Za iaaf.org
Na podstawie artykułu: "Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - rzut oszczepem mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy