Lenno


Lenno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lenno (łac. feudum) – w ustroju lennym dobro będące przedmiotem kontraktu lennego, czyli nadawane przez seniora wasalowi w użytkowanie i pobieranie części pożytków w zamian za wsparcie militarne lub finansowe. Później przez lenno rozumiano całość stosunków pomiędzy seniorem a wasalem typowych dla feudalizmu. W Europie instytucja ta wywodzi się z połączenia wczesnośredniowiecznych beneficjum i komendacji[1].

Czeskie léno, dolnoniemiecki len czy polskie lenno wywodzą się od wyrazu Lehen występującego zarówno w języku staro-wysoko niemieckim jak i w języku niemieckim a oznaczającego pierwotnie dzierżawę ziemi[2]. Przedmiotem lenna była z reguły nieruchomość, choć także urząd lub renta feudalna.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Hołd pruski Jana Matejki

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Michał Sczaniecki: Powszechna historia państwa i prawa. Warszawa: LexisNexis, 2003, s. 77. ISBN 83-7334-030-0.
  2. Kazimierz Tymieniecki. Historia chłopów polskich do końca XIII w. 1969.; Władysław Kowalenko. Słownik starożytności słowiańskich: encyklopedyczny zarys kultury T. 3, Część 1, 1991; Benedykt Zientara. Dzieje gospodarcze Polski do 1939. 1969. s.90; Leszek Bednarczuk. Języki indoeuropejskie, T. 2, 1986 s. 772

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (system gospodarczy):
Na podstawie artykułu: "Lenno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy