Lerypol


Lerypol w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lerypol – nieistniejąca już wieś na terenie obecnego rejonu grodzieńskiego na Białorusi, leżała w sąsiedztwie miejscowości Budowla, Kotra, Kurpiki, Ogrodniki, Pławy i Sawolówka.

W miejscowości tej znajdował się przed II wojną światową majątek Antoniego Szyllinga – generała dywizji Wojska Polskiego II RP.

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Zbrodnia w Lerypolu.

W XIX w. Lerypol był folwarkiem dóbr Skidel[1]. Według spisu powszechnego z 1921 r. była to miejscowość zniszczona i niezamieszkała po I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej[2]. W okresie międzywojennym stała się osadą wojskową w gminie Żydomla powiatu grodzieńskiego województwa białostockiego. Po agresji radzieckiej na Polskę w 1939 r. doszło tu do zbrodni popełnionej przez białoruskich komunistów na polskich osadnikach. W późniejszym okresie domy z Lerypola zostały na polecenie władz sowieckich rozebrane i przeniesione w inne miejsca. Obecnie jest to pustkowie[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Lerpol (Lerypol) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XV, cz. 2: Januszpol – Wola Justowska. Warszawa 1902.
  2. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych.. T. 5: Województwo białostockie. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 1924, s. 41. [dostęp 2011-12-28].
  3. Polskie ślady na Białorusi (pol.). [dostęp 2011-12-28].
Na podstawie artykułu: "Lerypol" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy