Less Than Jake


Less Than Jake w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Less Than Jake to amerykański zespół muzyczny, specjalizujący się w gatunkach ska punk oraz pop punk. Kwintet ten tworzą:

W przeciwieństwie do licznej grupy zespołów muzycznych, które w trakcie swojej wieloletniej kariery zmieniały się brzmieniowo czy nawet gatunkowo (głównie na potrzeby rynku), Less Than Jake może się pochwalić stabilnością formy przekazu – od 15 lat tworzy piosenki melodyjne oraz dynamiczne. Unikalność grupy polega również na tym, że partie wokalne rozdzielone są w niej równo między dwóch członków: Chrisa oraz Rogera. Z związku z tym w repertuarze florydzkiego kwintetu można znaleźć utwory śpiewane w całości przez jednego bądź drugiego wokalistę, jak również piosenki, w których słychać ich obu.

Nazwa Less Than Jake dosłownie oznacza "mniej niż Jake", wzięła się zaś od imienia papugi Vinniego Fiorello, która wabiła się Jake. Ptak ten zajmował najważniejszą pozycję w domu obecnego perkusisty zespołu, w związku z czym wszystko było mu podporządkowane, i było mniej ważne niż to zwierzę[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół powstał w 1992 roku na Uniwersytecie Florydzkim w Gainesville, a jego założycielami są Chris Demakes, Vinnie Fiorello oraz Shaun Grief, który był pierwszym basistą grupy. Shaun szybko jednak zdecydował się pełnić inną funkcję w zespole – został jego technikiem obsługi (tzw. roadie). Nowym gitarzystą basowym został więc Roger. Co więcej, do 1993 roku rolę dodatkowego basisty pełnił Chris Campisi, jednak odszedł on z powodu zaangażowania w inne projekty. W następnych miesiącach grupa postanowiła wzbogacić swoje brzmienie o instrumenty dęte, dlatego też przyjęci zostali nowi muzycy – Jessica Mills oraz Buddy. Jeszcze przed pierwszą trasą koncertową Buddy wyleciał na krótki okres do Europy, w związku z czym podczas występów zastąpił go saksofonista Derron Nuhfer.

Zespół zadebiutował na rynku muzycznym albumem Pezcore, wydanym w 1994 roku przez wytwórnię Dill Records. Tytuł płyty powstał przez połączenie nazwy popularnych w Stanach Zjednoczonych cukierków PEZ (których amatorami, a także kolekcjonerami są niektórzy członkowie LTJ) a także słowa 'hardcore'. W 1996 roku zespół przeszedł pod skrzydła wytwórni EMI (jednej z tzw. "wielkiej czwórki"), a konkretnie zaczął nagrywać w studiu Capitol Records.

Także w 1996 roku, Jessikę, która wybrała karierę nauczyciela, zastąpił Pete Anna. W późniejszym czasie do zespołu dołączył drugi mężczyzna o tym imieniu, Pete Wasilewski (zastąpił Nuhfera). By uniknąć nieporozumień, Wasilewski otrzymał pseudonim "JR" (junior).

Pete Anna opuścił zespół w 2001 roku, krótko po Warped Tour. W lutym 2002 Less Than Jake zaoferował fanom kompilację Goodbye Blue and White, która jest zbiorem najciekawszych utworów spośród tych, które znalazły się na limitowanych płytach winylowych w poprzednich latach (zespół wydał ich wyjątkowo dużo). Rok później, kiedy muzycy byli już związani z (Warner Music Group), na rynek trafiło kolejne wydawnictwo tego kwintetu – LP Anthem. Piosenki, które ostatecznie nie znalazły się na tej płycie, również trafiły do szerszej widowni – zawiera je kolejny w chronologii grupy album B Is for B-sides (2004).

Ostatnie lata przyniosły fanom zespołu możliwość bliższego poznania historii grupy. Służą temu The People's History of Less Than Jake (materiał DVD, nad którym prace trwały 11 lat), a także ich najnowsza płyta, In with the Out Crowd, której limitowana wersja zawiera galerię fotograficzną, relacje z koncertów i wiele więcej.

Vinnie Fiorello jest współzałożycielem wytwórni muzycznej Fueled by Ramen. Wydała ona powtórnie album Pezcore (w 2002 roku, upamiętniając rocznicę 10-lecia zespołu), kompilację Goodbye Blue and White a także DVD The People's History of Less Than Jake.

Dyskografia | edytuj kod

Single | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Less Than Jake Interview With Chris and JR: Brooklyn Bowl Fans Help Celebrate Band's 20th Birthday, YouTube [dostęp 2019-01-14] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Less Than Jake" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy