Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900


Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

II Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska II Olimpiady) odbyły się w 1900 w Paryżu we Francji. Patronem igrzysk był Alexandre Millerand.

Pomimo wysiłków Grecji, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że co cztery lata igrzyska będą się odbywały w innym kraju.

Igrzyska odbyły się w ramach wystawy światowej i odwiedzający ją goście przybywający do Paryża mogli wziąć udział w imprezach olimpijskich. Te Igrzyska charakteryzowała zła organizacja, co przy braku właściwej informacji spowodowało, że miały one marginalne znaczenie. Dochodziło do tego, że niektórzy zawodnicy nie wiedzieli, że uczestniczą w Igrzyskach Olimpijskich. Widzowie musieli błądzić po Paryżu w poszukiwaniu interesujących ich imprez, a zawodnicy narzekali na zły stan obiektów sportowych.

W programie igrzysk znalazły się takie dziwne konkurencje jak strzelanie do żywych gołębi i pływanie na 200 metrów z przeszkodami. Po raz pierwszy w tych Igrzyskach wzięły udział kobiety (tenis, golf).

Zwycięzcy konkurencji dostawali upominki lub gratyfikację pieniężną, a medale dostawali pocztą po zakończeniu Igrzysk.

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Najbardziej dramatyczny przebieg miał bieg maratoński. Po pokonaniu 35 km, prowadzący z dużą przewagą Szwed Ernst Fast zmylił trasę z winy sędziego. Dzielny maratończyk zorientował się, że biegnie złą trasą dopiero po 4 km, zawrócił jednak i zdołał jeszcze wywalczyć brązowy medal. Dla wielu uczestników to on jednak był największym bohaterem igrzysk. Aż cztery razy złoty medal odbierał Amerykanin Alvin Kraenzlein – zwycięzca biegu na 60 m, 110 i 200 m przez płotki oraz skoku w dal. Po 3 złote medale wywalczyli: strzelec, Szwajcar Konrad Stäheli (zdobył też jeden brąz) oraz specjalista skoków z miejsca, Amerykanin Ray Ewry. Dwukrotnym mistrzem i trzykrotnym wicemistrzem został amerykański lekkoatleta, Indianin, Irving Baxter. Także 5 medali (2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy) wywalczył inny Amerykanin, Walter Tewksbury.

Zastosowano kilka nowinek technicznych. Amerykanin Daniel Horton wygrał dodatkowy konkurs skoku o tyczce, po raz pierwszy stosując bambusowy sprzęt, a Czech František Janda-Suk został prekursorem rzutów dyskiem z pełnym obrotem.

Rozgrywane dyscypliny | edytuj kod

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900 rozegranych zostało 89 konkurencji w 20 dyscyplinach, choć czasem pływanie i piłka wodna są podawane pod jedną kategorią jako sporty wodne. W porównaniu do Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 zniknęły dwie dyscypliny: podnoszenie ciężarów oraz zapasy, natomiast kolejnych 13 zostało dodanych.

Państwa uczestniczące | edytuj kod

Uczestnicy

Na igrzyskach w Paryżu pojawiło się 13 debiutantów: Argentyna, Belgia, Czechy (wtedy wchodzące w skład monarchii Austro-Węgierskiej jako Królestwo Czech), Hiszpania, Holandia, Indie (jako Indie Brytyjskie), Iran, Kanada, Kuba, Meksyk, Norwegia (wtedy wchodząca w skład Zjednoczonych Królestw Szwecji i Norwegii), Peru i Rosja (Imperium Rosyjskie).

Inne | edytuj kod

Państwa które startowały, lecz nie widnieją w oficjalnej bazie danych MKOl:

  • Haiti (2)
  • Iran (1)
  • Luksemburg (1; złoty medal zdobyty przez reprezentanta Luksemburga jest wliczany do dorobku francuskiego)
  • Peru (1)

Statystyka medalowa | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Letnie igrzyska olimpijskie):
Na podstawie artykułu: "Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy