Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920


Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920 (oficjalnie Igrzyska VII Olimpiady) – edycja letnich igrzysk olimpijskich, rozegrana w Antwerpii (Belgia) między kwietniem a wrześniem 1920.

Na igrzyska nie zostały zaproszone kraje, które uznano za agresorów w I wojnie światowejNiemcy, Austria, Węgry, Bułgaria i Turcja, która dodatkowo pochłonięta była odpieraniem, trwającej od maja 1919 greckiej inwazji. Antwerpia, która była w trakcie usuwania zniszczeń wojennych oraz zmagała się z problemami ekonomicznymi, miała niewiele czasu na przygotowanie tego gigantycznego przedsięwzięcia. Sam wybór miasta na gospodarza igrzysk w dużej części był ukłonem MKOl wobec państwa, które wbrew prawu międzynarodowemu zostało napadnięte przez Niemcy i które w poważnym stopniu odczuło konsekwencje działań wojennych.

Podczas ceremonii otwarcia tych igrzysk po raz pierwszy wypowiedziana została przysięga olimpijska, po raz pierwszy też zawisła flaga olimpijska. Także tutaj po raz pierwszy podczas igrzysk wypuszczono gołębie jako znak pokoju, co miało związek z zakończoną niedawno I wojną światową.

Na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii zadebiutowały sporty zimowełyżwiarstwo figurowe i hokej (zawody w tych dyscyplinach przeprowadzono w kwietniu), które 4 lata później pojawiły się na pierwszych zimowych igrzyskach olimpijskich w Chamonix.

W marcu 1919, po raz pierwszy w historii do udziału w igrzyskach zaproszona została reprezentacja Polski. Był to spory sukces polityki zagranicznej nowo utworzonego państwa, bowiem nie posiadało ono swego przedstawiciela w strukturze MKOl, ani nie istniała jeszcze wówczas żadna rodzima organizacja olimpijska (PKOl założono dopiero 12 października 1919). Po trzymiesięcznych przygotowaniach do startu w imprezie – ze względu na toczoną w tym czasie wojnę z Rosją Radziecką – 12 lipca 1920 PKOl podjął decyzję o odwołaniu polskich sportowców z udziału w igrzyskach, rezygnując tym samym z wysłania kadry olimpijskiej do Antwerpii[1]. W ekipie USA wystąpił za to Józef Krzyczewski, zdobywając (wraz z amerykańską drużyną) brązowy medal w przeciąganiu liny[2].

Spis treści

Państwa uczestniczące | edytuj kod

Uczestnicy

Na Igrzyskach w Antwerpii zadebiutowało 5 państw: Brazylia, Czechosłowacja, Estonia, Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców i Nowa Zelandia.

Wyniki | edytuj kod

Dyscypliny pokazowe | edytuj kod

Statystyka medalowa | edytuj kod


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ANTWERPIA 1920 JAKO NAJWAŻNIEJSZE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W DZIEJACH POLSKI. ldufk.edu. [dostęp 2017-03-20].
  2. Antwerpia 1920. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2015-03-17].
Kontrola autorytatywna (Letnie igrzyska olimpijskie):
Na podstawie artykułu: "Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy