Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992


Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXV Olimpiady) odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.

Po raz pierwszy od wielu lat tej największej imprezy sportowej nie próbowano wykorzystać do celów innych niż sportowe. Historyczne przemiany polityczne, które z początkiem lat dziewięćdziesiątych XX w. nastąpiły w Europie Wschodniej (upadek rządów komunistycznych w państwach tego regionu), zaowocowały odzyskaniem przez niektóre kraje (Litwę, Łotwę, Estonię i Chorwację) suwerenności oraz umożliwiły im start w igrzyskach pod flagami narodowymi. Po zjednoczeniu obu państw niemieckich ponownie wystąpiła reprezentacja jednego kraju – Republika Federalną Niemiec. Sportowcy z byłych republik radzieckich po raz ostatni uczestniczyli jako jedna ekipa (w barwach Wspólnoty Niepodległych Państw), po raz ostatni na igrzyskach wystąpiła też ekipa Czechosłowacji.

Południowa Afryka, która zaprzestała stosowania polityki apartheidu w swoim kraju, powróciła do rodziny olimpijskiej, wystawiając reprezentację mieszaną rasowo.

Z powodu międzynarodowych sankcji na start w igrzyskach nie pozwolono drużynie Jugosławii, MKOl zezwolił jednak, aby pochodzący z Jugosławii sportowcy startowali jako niezależna drużyna.

Ceremonię otwarcia igrzysk obserwowało 65 tysięcy widzów oraz blisko 3 miliardy telewidzów na całym świecie, a w bogatym programie artystycznym wystąpiły m.in. największe sławy muzyki poważnej.

Program igrzysk poszerzony został o trzy nowe dyscypliny: badminton, baseball i judo kobiet. W igrzyskach w Barcelonie masowo brali udział sportowcy, którym do tej pory (ze względu na ich status zawodowca) uniemożliwiono występy na arenach olimpijskich.

Spis treści

Państwa biorące udział w igrzyskach | edytuj kod

Na start w igrzyskach nie pozwolono drużynie Jugosławii, jednak jej sportowcy wystąpili pod flagą olimpijską jako niezależna ekipa: Independent Olympic Participants (IOP; Niezależni Uczestnicy Igrzysk). Na igrzyskach w Barcelonie zadebiutowało 5 krajów: Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Jemen i Namibia.

Państwa biorące udział w Igrzyskach XXV Olimpiady Liczba zawodników biorących udział w Igrzyskach XXV Olimpiady

Wyniki | edytuj kod

Stadion olimpijski w Barcelonie

Dyscypliny pokazowe | edytuj kod

Statystyka medalowa | edytuj kod

W Barcelonie medale zdobyli zawodnicy z 64 krajów. Wśród nich była utworzona po rozpadzie ZSRR reprezentacja 12 nowo powstałych republik – jako Wspólnota Niepodległych Państw, wraz z Gruzją (w WNP od 1993 r.) – osobno startowały Estonia, Litwa i Łotwa (które nie weszły w skład WNP), a także Jugosławia (bez Słowenii i Chorwacji), ostatni raz Czechosłowacja i już zjednoczone Niemcy.


Maskotka | edytuj kod

 Główny artykuł: Cobi (maskotka).

Maskotką igrzysk w Barcelonie był Cobi, jasnożółty pies zaprojektowany przez hiszpańskiego grafika Javiera Mariscala.

Piosenka | edytuj kod

Oficjalną piosenką igrzysk był utwór „BarcelonaFreddiego Mercury’ego i Montserrat Caballé[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Archive (ang.). freddiemercury.com. [dostęp 2018-10-06].
Igrzyska olimpijskie
Symbole
Dewiza Flaga Hymn Maskotka Order Znicz

Polska na igrzyskach olimpijskich

  1. ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach
Kontrola autorytatywna (Letnie igrzyska olimpijskie):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy