Levnesovia


Levnesovia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Levnesoviarodzaj ornitopoda z grupy hadrozauroidów (Hadrosauroidea) żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji. Jego szczątki obejmujące wiele szczątków czaszki – w tym niemal kompletne puszki mózgowe – oraz kości szkieletu pozaczaszkowego należące do kilku osobników odnaleziono w datowanych na środkowy lub późny turon osadach formacji Bissekty na pustyni Kyzył-kum w Uzbekistanie. Jest to geologicznie najstarszy znany z dobrze zachowanych szczątków takson należący do Hadrosauroidea sensu Godefroit et al., 1998 (znacznie mniej obszernej grupy niż Hadrosauroidea w definicji Sereno z 1997). Wraz z baktrozaurem i prawdopodobnie gilmorozaurem Levnesovia reprezentuje najwcześniejszą radiację hadrozauroidów trwającą w cenomanie i turonie na terenach Azji i przypuszczalnie Ameryki Północnej. Przeprowadzona analiza filogenetyczna wykazała, że Levnesovia jest bazalnym hadrozauroidem i wraz z geologicznie nieco młodszym Bactrosaurus z Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach tworzy grupę siostrzaną dla kladu obejmującego rodzaje Tanius, Telmatosaurus i Aralosaurus oraz grupy Lambeosaurinae i Hadrosaurinae. Według tej analizy rodzina Hadrosauridae jest taksonem monofiletycznym, przy czym Hadrosaurinae wyewoluowały w Ameryce Północnej, a Lambeosaurinae w Azji. Od blisko spokrewnionego z nią baktrozaura Levnesovia różni się obecnością wysokiego grzebienia strzałkowego na kościach ciemieniowych, brakiem wyrostka łzowego na kościach przedczołowych oraz maczugokształtnych wyrostków kolczystych na kręgach tułowiowych dorosłych zwierząt[1].

Gatunek typowy rodzaju, Levnesovia transoxiana, został opisany w 2009 roku przez Hansa-Dietera Suesa i Aleksandra Awerianowa. Holotypem jest zaoczodołowy region dachu czaszki z niemal kompletną puszką mózgową (USNM 538191). Nazwa rodzajowa Levnesovia honoruje rosyjskiego paleontologa Lwa Nessowa (w angielskiej transkrypcji Lev Nesov lub Lev Nessov), zaś gatunkowa transoxiana oznacza tereny leżące za Amu-darią (Oxus), co odnosi się do miejsca znalezienia szczątków[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Hans-Dieter Sues, Alexander Averianov. A new basal hadrosauroid dinosaur from the Late Cretaceous of Uzbekistan and the early radiation of duck-billed dinosaurs. „Proceedings of the Royal Society B”. 276 (1667), s. 2549–2555, 2009. DOI: 10.1098/rspb.2009.0229 (ang.). 
Na podstawie artykułu: "Levnesovia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy