Lewica i Demokraci


Lewica i Demokraci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lewica i Demokraci (LiD) SLD+SDPL+PD+UPkoalicyjne ugrupowanie polityczne w Polsce, powstałe przed wyborami samorządowymi w 2006 (z inicjatywy Marka Borowskiego). Koalicja miała charakter centrolewicowy i socjaldemokratyczny, jej celem była budowa alternatywy dla dominującej w Polskiej polityce centroprawicy. Koalicję tworzyły partie polityczne: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracja Polska, Partia Demokratyczna – demokraci.pl i Unia Pracy. Ugrupowanie powołane zostało oficjalnie 3 września 2006 w Warszawie. Początkowo była to koalicja wyborcza na wybory samorządowe, jednak w związku z przerastającym oczekiwania wynikiem wyborczym postanowiono współpracę w ramach LiD kontynuować. 18 stycznia 2007 powołano Polityczny Komitet Porozumiewawczy. 14 czerwca 2007 zaczęła działać Rada Programowa LiD i ogłoszono deklarację programową o tytule „Polska Przyjazna i Nowoczesna”. 20 sierpnia 2007 poinformowano o przekształceniu się Rady Programowej w Koalicyjny Komitet Wyborczy, na czele którego stał były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rady krajowej SLD 29 marca 2008 przewodniczący tej partii Wojciech Olejniczak poinformował, że współpraca z Partią Demokratyczną została zakończona. Podkreślił jednak, że liczy na to, że mimo iż PD nie uczestniczy już w koalicji, to trzej posłowie tej partii pozostaną członkami klubu LiD, będzie nadal funkcjonował. 1 kwietnia posłowie PD odeszli jednak z klubu, a osiem dni później powołali Demokratyczne Koło Poselskie. 19 kwietnia o opuszczeniu koalicji zdecydowała SDPL, co ostatecznie uśmierciło koalicję Lewica i Demokraci. Trzy dni później posłowie SDPL (8 z 10, którzy pozostali w tej partii) odeszli z Klubu Poselskiego LiD i powołali koło SDPL – Nowa Lewica, a klub LiD został formalnie rozwiązany i przekształcony w KP Lewica.

SLD i UP kontynuowały współpracę (w ramach SLD-UP) do 2015, a SDPL i PD współpracowały nadal ze sobą do 2010 (m.in. w ramach Porozumienia dla Przyszłości). Pod koniec kadencji parlamentu w 2011 posłowie wybrani z list LiD tworzyli klub SLD (43, w tym po dwóch członków SDPL i UP) i koło SDPL (3), a także byli niezrzeszeni (m.in. dwaj posłowie SD, wcześniej działający w PD oraz nowy nabytek PD Andrzej Celiński, poprzednio działający w SDPL) bądź zasiadali w klubie PO.

Spis treści

Liderzy | edytuj kod

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewicy i Demokratów (podczas wyborów parlamentarnych w 2007) | edytuj kod

Udział w wyborach | edytuj kod

Wybory samorządowe w 2006 | edytuj kod

Koalicja zawarta została oficjalnie 3 września 2006 w Warszawie[1]. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Porozumienie Lewicy i Demokratów „Wspólna Polska”. 15 września 2006 powołany został oficjalnie Koalicyjny Komitet Wyborczy już o nazwie „SLD+SDPL+PD+UP – Lewica i Demokraci”. Koalicja, choć początkowo miała dotyczyć wystawienia wspólnych kandydatów tylko do sejmików wojewódzkich, w rezultacie zawiązana została również w wyborach do wielu innych, niższych jednostek samorządu terytorialnego, co spowodowało, że wystawiła największą liczbę kandydatów na burmistrzów i prezydentów miast.

Zdaniem sygnatariuszy porozumienia rządy obecnej koalicji spowodowały „erozję instytucji państwowych i demokratycznych”. Obóz rządzący zdaniem partii porozumienia usiłuje zawłaszczyć samorządy, co negatywnie odbije się na funkcjonowaniu państwa. Wojciech Olejniczak podkreślił, że jedyną alternatywą dla PiS będzie Porozumienie Lewicy i Demokratów, ponieważ Platforma Obywatelska jest „PiS-em bis”.

Deklaracja programowa | edytuj kod

Partie tworzące koalicję „Wspólna Polska” postanowiły kierować się trzema głównymi zasadami:

  • Samorząd demokratyczny i obywatelski – władze samorządowe muszą w pełni i zgodnie z prawem wypełniać swoje założenia konstytucyjne i prawne. Należy rozszerzyć kompetencje władzy lokalnej kosztem władzy centralnej – krajowej.
  • Samorząd solidarny – fundamentem podejmowanych działań przez władze samorządowe powinna być zasada solidaryzmu społecznego, czyli zapewnienie dostępu i możliwości korzystania z niezbędnych usług publicznych wszystkim obywatelom.
  • Samorząd uczciwy i przejrzysty – należy zniszczyć i przerwać lokalne układy, korupcję, ograniczenie, naruszanie obowiązujących przepisów ze szkodą dla mieszkańców. Działania władzy lokalnej muszą być jasne i przejrzyste dla każdego mieszkańca.

Kandydaci na prezydentów miast (wystawieni bądź popierani przez LiD) | edytuj kod

Zestawienie wyników | edytuj kod

Wybory parlamentarne w 2007 | edytuj kod

W wyborach parlamentarnych w 2007 koalicja LiD uzyskała 2 122 981 głosów, tj. 13,15%, zdobywając 53 mandaty w Sejmie[2]. 40 z nich przypadło kandydatom SLD, 10 członkom SDPL, a 3 kandydatom PD (UP nie miała na początku kadencji żadnego posła, choć później się pojawili). Żaden z kandydatów LiD nie dostał się do Senatu (jedynie popierany przez koalicję członek SLD Włodzimierz Cimoszewicz). Najlepszy wynik koalicja uzyskała w okręgu wyborczym nr 32 – 21,61%. Spośród powiatów, najwięcej procent głosów uzyskała w powiecie hajnowskim – 40,39%. Oprócz kandydatów czterech partii tworzących koalicję, z list LiD startowali też kandydaci Racji Polskiej Lewicy i Demokratycznej Partii Lewicy, a także nieliczni działacze SD, SG i PPS.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Antoni Dudek: Historia polityczna Polski 1989–2012. Kraków: Znak, 2013, s. 536. ISBN 978-83-240-2130-7.
  2. Serwis PKW – Wybory 2007.
Na podstawie artykułu: "Lewica i Demokraci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy