Lider klasyfikacji górskiej


Lider klasyfikacji górskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kolarz w koszulce lidera klasyfikacji górskiej TdF. Tutaj: Fabian Wegmann w 2005 r.

Lider klasyfikacji górskiej ("najlepszy góral", "Król gór") to tytuł nadawany zawodnikowi ścigającemu się w kolarskim wyścigu etapowym, który zdobył najwięcej punktów na tzw. górskich premiach. Określenie to jest też czasem stosowane w wyścigach jednoetapowych, jednak bardziej adekwatne i częściej używane jest w odniesieniu do dużych tourów, gdzie klasyfikacja jest podliczana z etapu na etap.

Na Tour de France, na szczycie każdego znaczącego podjazdu, punkty są przydzielane zawodnikom, którzy pierwsi przekroczą szczyt. Górskie premie (bo tak nazywa się podjazd na wyścigu kolarskim) są skategoryzowane od 1 (najcięższa) do 4 (najlżejsza), określone na podstawie długości i stromizny podjazdu. Piątą kategorią jest tzw. Hors categorie (poza kategorią), stosowana do podjazdów najcięższych, jeszcze trudniejszych niż te 1. kategorii. Podobne oznaczenia stosuje się w innych wielkich tourach (Giro d'Italia i Vuelta a Espana).

Spis treści

Koszulki | edytuj kod

Pin, gadżet z Tour de France przedstawiający "polka dot jersey"

W Tour de France, lider klasyfikacji górskiej nosi białą koszulkę w czerwone grochy (francuskie: maillot à pois rouge). Mimo że klasyfikacja ta istniała na francuskim wyścigu od 1933 roku, odpowiednia koszulka pojawiła się dopiero w 1975 roku. W Giro, Vuelcie oraz największym polskim wyścigu Tour de Pologne, najlepszy góral nosi koszulkę innego koloru.

Rekordziści | edytuj kod

Dwóch kolarzy zdobyło sześciokrotnie tytuł "Króla Gór" w Tour de France: Federico Bahamontes (Hiszpania) i Lucien van Impe (Belgia), ale to Francuz, Richard Virenque jest rekordzistą pod tym względem, mając na koncie siedem zwycięstw w klasyfikacji górskiej. Gino Bartali jest rekordzistą w Giro d'Italia, również z siedmioma zwycięstwami, a José Luis Laguía wygrał górską klasyfikację Vuelta a Espana pięć razy.

Żaden kolarz nie zdobył tytułu "Króla Gór" we wszystkich trzech wielkich tourach w jednym roku. Tylko dwóm kolarzom udało się to, jednak w różnych latach. Byli to Hiszpanie: Federico Bahamontes oraz Luis Herrera. Dziesięciu zawodnikom udało się wygrać klasyfikacje górskie w dwóch wyścigach w jednym roku.

Klasyfikacje górskie Tour/Giro zdobyli:

Klasyfikacje górskie Giro/Vuelta zdobyli:

Klasyfikacje górskie Tour/Vuelta zdobyli:

Główne wyścigi wieloetapowe – zwycięzcy klasyfikacji górskich | edytuj kod

Tour de Pologne | edytuj kod

W polskim wyścigu wieloetapowym Tour de Pologne klasyfikacja górska istnieje od 1963 roku. Lider tej klasyfikacji nosi koszulkę koloru różowego . Zasady naliczania punktów i kategoryzowania górskich premii są takie same jak na innych wyścigach wieloetapowych.

Przypisy | edytuj kod

  1. zwycięzca klasyfikacji górskiej Austriak Bernhard Kohl został pozbawiony koszulki i trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej z powodu afery dopingowej
  2. zwycięzca klasyfikacji górskiej Włoch Franco Pellizotti został pozbawiony koszulki z powodu afery dopingowej
Na podstawie artykułu: "Lider klasyfikacji górskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy