Lidia Amejko


Lidia Amejko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lidia Amejko (ur. 2 września 1955 we Wrocławiu) – polska pisarka i dramatopisarka.

Pisarska kariera Lidii Amejko rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych od napisania słuchowiska Gdy rozum śpi – włącza się automatyczna sekretarka. Rzecz o gadaniu, a także w sztukach: Męka Pańska w butelce i Dwadrzewko. Pierwsze opowiadanie ukazało się drukiem w 1987 r. na łamach miesięcznika „Odra” – tekst opublikowany jako rzekomy odnaleziony tekst Jorge Luisa Borgesa. Od 1993 r. zamieszcza swoje dramaty na łamach miesięcznika „Dialog”. Przełom w karierze Amejko przyniósł napisany w 1996 roku dramat Farrago Został on zekranizowany w Teatrze Telewizji z Cezarym Pazurą w roli tytułowej. Za Głośne historie otrzymała w 2004 nominację do Nagrody Literackiej Nike[1]. Za książkę Żywoty świętych osiedlowych otrzymała w 2008 nominację do Nagrody Literackiej Nike[2] oraz nagrodę „Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej” przyznawaną przez Fundację Zielona Gęś im. K. I. Gałczyńskiego w dniu imienin poety 11 marca[3].

Późniejszy dramat Amejko, Przemiana 1999, jest intrygującą wariacją na temat słynnego opowiadania Franza Kafki, gdzie akcja dzieje się w świecie wielkiej finansjery, a współczesną inkarnację Gregora Samsy stanowi niejaki Senso, kierownik działu analiz jednej z filii Rembrandt Banku. Dramaty Lidii Amejko wystawiano na deskach teatrów w Warszawie, Krakowie, Opolu, Wrocławiu, Londynie oraz w Düsseldorfie. Jej twórczość tłumaczono na angielski, niemiecki, chorwacki, hiszpański, włoski i czeski[4].

Twórczość | edytuj kod

Słuchowiska:

  • Męka Pańska w butelce
  • Ludzka poczwarka chowa się w kokonie

Dzieła zrealizowane w teatrze telewizji:

Przypisy | edytuj kod

  1. Nagroda Literacka Nike 2004 | Wydarzenie | Culture.pl. [dostęp 2015-08-05].
  2. Nominacje do Nike 2008 – literatura.gildia.pl – książki, recenzje, artykuły, nowości. www.literatura.gildia.pl. [dostęp 2015-07-21].
  3. Lista laureatów nagrody Fundacji Zielona Gęś.
  4. Informacje zamieszczone w notatce w serwisie wydawnictwa Oficyna 21.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Lidia Amejko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy