Lidia Skowron


Lidia Skowron w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lidia Skowron (ur. w 1919, zm. w 2002) – polska śpiewaczka operowa (sopran liryczny), primadonna bydgoskiej Opery w latach 1956-1961.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w Batumi na terenie byłego ZSRR. W 1923 wraz z rodzicami osiedliła się w Busku Zdroju, gdzie ukończyła gimnazjum. W 1952 uzyskała dyplom Średniej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Studiowała także śpiew w Średniej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy u prof. Felicji Krysiewiczowej.

Pracę artystyczną rozpoczęła w 1945 audycjami muzycznymi i radiowymi w charakterze śpiewaczki na koncertach symfonicznych i oratoryjnych na terenie całego kraju. W latach 1952-1955 była etatową solistką w Państwowej Filharmonii w Krakowie, którą prowadził wówczas Bohdan Wodiczko. Koncertowała ponadto i nagrywała m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Bydgoszczy (od 1946), z łódzką orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Henryka Czyża, występowała na „Warszawskiej Jesieni”, w Poznaniu z Chórem Chłopięco-Męskim Stefana Stuligrosza itp.

W latach 60. jej głos był często słyszany z radioodbiorników, na estradach i scenach operowych. Debiutem zagranicznym były w 1961 występy w Pradze czeskiej, gdzie śpiewała gościnnie na scenie tamtejszej Opery Narodowej.

1 lutego 1956 została zaangażowana do Studia Operowego w Bydgoszczy. W placówce tej pracowała do 31 sierpnia 1962. Występowała w roli Zuzi w inauguracyjnym spektaklu Studia Operowego Verbum nobile S. Moniuszki (21 września 1956). Na scenie bydgoskiej opery, od pierwszych spektakli i premier, Lidia Skowron była wybijającą się artystką kreującą pierwszoplanowe role. Śpiewała w Opowieściach Hoffmana J. Offenbacha, była Małgorzatą w Fauście Ch. Gounoda, Halką i Madame Butterfly. Była śpiewaczką o ładnej urodzie scenicznej. Występowała gościnnie na scenie Opery Łódzkiej, a w 1962 została zaangażowana na stałe do Teatru Wielkiego w Łodzi.

Pochowana na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi[1].

Rodzina | edytuj kod

Lidia Skowron wyszła za mąż za Franciszka Wesołowskiego, pedagoga, profesora, późniejszego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi.

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyszukiwarka cmentarna - łódzkie cmentarze

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lidia Skowron" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy