Liga Dżentelmenów


Liga Dżentelmenów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liga Dżentelmenów (ang. The League of Gentlemen) – brytyjski serial komediowy emitowany po raz pierwszy w latach 1999-2002 na antenie BBC Two. Wyprodukowano trzy serie po 6 półgodzinnych odcinków oraz godzinny świąteczny odcinek specjalny. W Polsce był pokazywany w wersji z napisami na kanale BBC Prime (w tym tłumaczeniu polski tytuł brzmiał Pcin Dolny), także w Wizji 1 go pokazano, ale z dubbingiem. Dwie pierwsze serie wydano także na DVD z polskim lektorem (już jako Ligę dżentelmenów) w serii Ministerstwo Brytyjskiego Humoru.

Tytuł serialu nie ma wiele wspólnego z jego fabułą, lecz jest po prostu nazwą przygotowującej go grupy komików w składzie: Mark Gatiss, Steve Pemberton, Reece Shearsmith (aktorzy i scenarzyści) oraz Jeremy Dyson (scenarzysta). Nazwa pochodzi od brytyjskiego filmu kryminalnego z 1959 pod takim właśnie tytułem. W 1994 rozpoczęli oni wspólne występy sceniczne, a w 1997 przygotowali dla BBC Radio 4 sześcioodcinkowe słuchowisko "W miasteczku z Ligą Dżentelmenów" (ang. On the town with the League of Gentlemen), którego fabuła była zbliżona do późniejszego serialu telewizyjnego.

Według większości krytyków "Liga..." sytuuje się w klasyfikacji komediowych gatunków gdzieś między programami typu sketch show (np. Latający Cyrk Monty Pythona) a klasycznymi sitcomami z wyraźnie zarysowaną osią fabularną. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Royston Vasey - w każdym z odcinków jedno z pierwszych ujęć pokazuje tablicę z nazwą miejscowości i podpisem "Nigdy stąd już nie wyjedziesz" (ang. You'll never leave). Odcinki mają formę bloków luźno powiązanych ze sobą skeczy, w których występuje bogata galeria różnych dziwacznych postaci zamieszkujących miasteczko. Wszystkie role w serialu, także kobiece, grają, wykorzystując wiele wersji kostiumów i charakteryzacji, trzej mężczyźni: Gatiss, Pemberton i Shearsmith. W serialu utrzymywana jest aura absurdalnej makabreski i dominuje daleko posunięty, nawet jak na standardy brytyjskie, czarny humor. W trzeciej serii konwencja nieco się zmienia - każdy odcinek skupia się na losach jednego z bohaterów, których losy zazębiają się za sprawą ostatniej sceny - wspólnej dla wszystkich odcinków serii.

Od czasu zakończenia emisji serialu w grudniu 2002 grupa odbyła dwie trasy po Wielkiej Brytanii, a także zrealizowała film fabularny ang. The League of Gentlemen's Apocalypse.

Wersja polska | edytuj kod

Opracowanie: Master Film
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Dialogi: Joanna Klimkiewicz
Wystąpili:

Międzynarodowa emisja | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Liga Dżentelmenów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy