Liga Mistrzów UEFA Kobiet


Liga Mistrzyń UEFA w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Liga Mistrzów UEFA Kobiet) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zwyciężczynie Pucharu 2004/2005: Turbine Poczdam

Liga Mistrzyń UEFA (ang. UEFA Women’s Champions League) – klubowe międzynarodowe rozgrywki piłkarskie kobiet prowadzone przez UEFA, jako równoległe do męskiej Ligi Mistrzów utworzone w 2001 jako Women’s Cup, w obecnej formie od 2009. Od 2010 zwycięzca Ligi Mistrzyń bierze udział w klubowych mistrzostwach świata. Najbardziej utytułowanym klubem w rozgrywkach jest francuski Olympique Lyon, który zdobył puchar siedmiokrotnie.

Spis treści

Historia rozgrywek | edytuj kod

Mimo organizacji mistrzostw Europy od 1984 roku to pomysł zorganizowania klubowych rozgrywek piłkarskich kobiet wprowadzono dopiero pod koniec XX wieku. 23 maja 2000 roku podczas Komitetu Wykonawczego UEFA został przedstawiony wniosek organizacji takich rozgrywek. Pierwsza edycja rozgrywek odbyła się w sezonie 2001/2002 jako Puchar UEFA Kobiet. Uczestniczyło w niej 33 zespoły, które zostały mistrzami ligowymi w piłce nożnej kobiet. Turniej składał się z fazy kwalifikacyjnej ta dzieliła się jeszcze na dwie rundy oraz głównej fazy turnieju, która odbyła się w formie fazy pucharowej w trzech rundach: ćwierćfinałach, półfinałach oraz finale. W finale pierwszej edycji na stadionie Waldstadion zwyciężyła drużyna 1. FFC Frankfurt, która pokonała szwedzką drużynę Umeå IK.

Od drugiej edycji o klubowym mistrzostwie Europy decydował dwumecz. Pierwszym mistrzem w tej formule została szwedzka Umeå IK, która powtórzyła to osiągnięcie w kolejnym sezonie. W kolejnych dwóch edycjach zwyciężyły zespoły z Niemiec. Najpierw pierwszy tytuł w historii zdobył zespół 1. FFC Turbine Potsdam, a następnie zespół z Frankfurtu została pierwszym zespołem, który dwukrotnie sięgnął po tytuł mistrzowski. W sezonie 2006/2007 po raz pierwszy i jak dotąd jedyny zwycięzcom Ligi Mistrzów została angielska drużyna. Tytuł zdobyła londyńska drużyna Arsenal. W sezonie 2007/2008 po raz trzeci w historii mistrzowski tytuł zdobyła drużyna z Frankfurtu. Do tej pory żaden zespół nie zdobył tyle razy tego trofeum. Rok później do grona zwycięzców rozgrywek z Niemiec dołączyła drużyna FCR 2001 Duisburg. Zespół ten pokonał w dwumeczu rosyjską Zwiezdę-2005 Perm zwyciężając w pierwszym spotkaniu 6:0. Wynik ten jest rekordowym zwycięstwem w finałowym spotkaniu tych rozgrywek.

Od sezonu 2009/2010 najważniejsze rozgrywki klubowe w piłce nożnej kobiet odbywają się pod nazwą Ligi Mistrzyń UEFA. Oprócz mistrzów krajowych osiem najsilniejszych lig może zgłosić również swojego drugiego reprezentanta, czyli wicemistrza kraju. Ponieważ mistrz Ligi Mistrzyń bezpośrednio kwalifikuje się do kolejnej edycji to np. w sezonie 2009/2010 w rozgrywkach uczestniczyło trzy niemieckie zespoły. Ponadto powrócono do formatu finału z jednym decydującym spotkaniem.

W pierwszej edycji Ligi Mistrzyń zwyciężyła drużyna 1. FFC Turbine Potsdam, która w finale pokonała Olympique Lyon po serii rzutów karnych. Była to pierwsza w historii finałowych meczów taka forma wyłonienia zdobywcy pucharu. Rok później okazała się już najlepsza francuska drużyna, zostając pierwszym przedstawicielem tego państwa, która wygrała kobiecą wersję Ligi Mistrzyń. Rok później drużyna z Lyonu obroniła tytuł, zaś w sezonie 2013/2014 dotarła do finału, w którym przegrała z niemieckim debiutantem w tych rozgrywkach VfL Wolfsburg. W sezonie 2013/2014 po raz pierwszy w historii Ligi Mistrzyń w finale nie zagrał zespół Lyonu, który w ćwierćfinale przegrał z Turbine Poczdam. Tytuł po raz drugi z rzędu zdobyła drużyna Wolfsburga, zwyciężając w finale szwedzki Tyresö. Rok później po raz pierwszy w ramach Ligi Mistrzyń zwyciężyły zawodniczki z Frankfurtu pokonując w finale PSG.

Finały kobiecych rozgrywek o klubowe mistrzostwo Europy | edytuj kod

Finały Pucharu UEFA Kobiet

Finały Ligi Mistrzyń UEFA

Osiągnięcia według klubów | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Liga Mistrzów UEFA Kobiet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy