Liga Narodów w piłce siatkowej mężczyzn


Liga Narodów w piłce siatkowej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 2 cze 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liga Narodów w piłce siatkowej mężczyzn (oficjalnie: FIVB Volleyball Men's Nations League, VNL) – międzynarodowe rozgrywki w piłce siatkowej mężczyzn, organizowane corocznie od 2018 roku przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) dla wybranych przez FIVB reprezentacji narodowych. Siatkarska Liga Narodów powstała w miejsce organizowanej w latach 1990-2017 Ligi Światowej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

13 października 2017 roku FIVB zaprezentowała w Paryżu nowy format - Ligę Narodów - który zastąpił organizowane dotychczas Ligę Światową oraz World Grand Prix[1].

Pierwsza edycja odbyła się pomiędzy 25 maja a 8 lipca 2018 roku. Inauguracyjny turniej finałowy odbył się na Stade Pierre-Mauroy w Villeneuve-d’Ascq we Francji (oficjalnym miastem-gospodarzem było Lille). Pierwszym zwycięzcą Ligi Narodów została reprezentacja Rosji, która w finale pokonała reprezentację Francji 3:0.

System rozgrywek | edytuj kod

W Lidze Narodów corocznie bierze udział 16 reprezentacji narodowych. Reprezentacje podzielone zostały na dwie kategorie - stałych uczestników oraz drużyn pretendujących. Stałymi uczestnikami są: Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Iran, Japonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone oraz Włochy. Do grupy pretendentów należą natomiast: Australia, Bułgaria, Kanada, Korea Południowa, Portugalia oraz Słowenia. Stali uczestnicy mają zapewniony udział w rozgrywkach w kolejnym roku niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci natomiast będą zagrożeni spadkiem.

Drużyny rozegrają ze sobą po jednym spotkaniu w ramach 20 turniejów grupowych organizowanych przez poszczególnych uczestników. Każdy ze stałych uczestników będzie gospodarzem przynajmniej jednego turnieju grupowego. Do turnieju finałowego awansuje pięć najlepszych reprezentacji po rozegraniu wszystkich meczów grupowych oraz gospodarz turnieju finałowego.

W ramach turnieju finałowego drużyny rozstawione zostaną w dwóch grupach. W każdej grupie znajdą się po trzy zespoły. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów zagrają o złoty medal, natomiast przegrani - o brązowy medal[2].

Medaliści | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Miejsca w poszczególnych latach | edytuj kod

Bilans poszczególnych reprezentacji | edytuj kod

Frekwencja | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Duże zmiany w siatkówce. Liga Narodów zastąpi Ligę Światową (pol.). przegladsportowy.pl. [dostęp 2018-05-04].
  2. 2018 FIVB Volleyball Nations - Formula (ang.). volleyball.world. [dostęp 2018-05-04].

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Liga Narodów w piłce siatkowej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy