Liga Prawicy Rzeczypospolitej


Liga Prawicy Rzeczypospolitej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liga Prawicy Rzeczypospolitej (LPR) – porozumienie wyborcze zawarte 10 września 2007, przed wyborami parlamentarnymi w 2007, pomiędzy Ligą Polskich Rodzin, Prawicą Rzeczypospolitej i Unią Polityki Realnej.

Porozumienie o utworzeniu Ligi Prawicy Rzeczypospolitej zostało podpisane przez Janusza Dobrosza (wicemarszałka Sejmu RP V kadencji) reprezentującego Ligę Polskich Rodzin, posła Artura Zawiszę reprezentującego Prawicę Rzeczypospolitej i Wojciecha Popielę reprezentującego Unię Polityki Realnej (prezesa tej partii).

Spośród pierwszych miejsc na listach wyborczych do Sejmu LPR przypadły 24 miejsca, 9 otrzymała UPR, 7 Prawica Rzeczypospolitej, a 1 miejsce przypadło osobie bezpartyjnej (Annie Raźny). Jednocześnie każde z ugrupowań wystawiło na osobnych listach wyborczych własnych kandydatów do Senatu: LPR 16, UPR 14, PR 10.

Liga Prawicy Rzeczypospolitej nie utworzyła koalicyjnego komitetu wyborczego, jej kandydaci startowali z list Ligi Polskich Rodzin.

Według raportu serwisu finansowego portalu money.pl Liga Prawicy Rzeczypospolitej była najbardziej wolnorynkowym ugrupowaniem na scenie politycznej[1].

Planowane było podpisanie kolejnego porozumienia po wyborach oraz wspólny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego[2], jednak po wyborach w 2007 drogi ugrupowań tworzących Ligę rozeszły się.

Spis treści

Program Ligi Prawicy Rzeczypospolitej | edytuj kod

Główne cele zawarte w „Deklaracji wyborczej 2007” to prowadzenie polityki na rzecz cywilizacji życia i praw rodziny, silnej pozycji Polski, obniżanie podatków i wprowadzenie większościowej ordynacji w wyborach do Sejmu.

Nowo powołane porozumienie sprzeciwiało się m.in. wprowadzeniu waluty euro, przemianowanej konstytucji europejskiej[3][4] oraz rozszerzeniu „biurokracji brukselskiej”.

Polityka prorodzinna miała polegać na dalszej obniżce podatków dla rodziców[5], przyjęcia podobnego rozwiązania dla rodzin rolniczych oraz zapewnienia pełnowymiarowych urlopów macierzyńskich.

Liga chciała także zagwarantować trwałość wzrostu gospodarczego m.in. (wzorując się na Wielkiej Brytanii i Irlandii) przez znaczne poszerzenie sfery wolności gospodarczej, poprzez wzrost dochodów osobistych na skutek likwidacji podatku PIT dla prowadzących działalność gospodarczą[6] i dla emerytów i rencistów[7] oraz dodatkowo poprzez obniżkę stawek podatku VAT.

Porozumienie chciało także wprowadzić większościową ordynację wyborczą i znieść przymusowe finansowanie partii z budżetu.

Sygnatariusze porozumienia opowiadali się za silną pozycją Polski, zarówno w stosunkach dwustronnych (szczególnie z USA[8]), jak również w NATO i UE, sprzeciwiają się roszczeniom niemieckim[9]. Liga chciała podnieść kwestię budowania silnej opinii chrześcijańskiej w strukturach Unii.

Udział w wyborach 2007 | edytuj kod

Komitet Wyborczy LPR został zgłoszony do PKW 10 września 2007, jego kandydaci startowali z listy nr 3[10].

Komitet złożył protest w związku z niewpuszczeniem wyznaczonego przedstawiciela do studia telewizyjnego TVP[11].

Sejm | edytuj kod

Komitet Wyborczy LPR otrzymał 209 171 głosów, tj. 1,30%, w związku z czym kandydaci LPR nie dostali się do Sejmu VI kadencji[12].

Poszczególne partie otrzymały:

Indywidualnie najlepsze wyniki spośród 904 kandydatów osiągnęli:

Senat | edytuj kod

Żaden z kandydatów Ligi Prawicy Rzeczypospolitej nie dostał się do Senatu VII kadencji. Kandydaci poszczególnych komitetów wyborczych otrzymali łącznie:

 • Liga Polskich Rodzin 293 289 głosów,
 • Prawica Marka Jurka 266 672 głosy,
 • Unia Polityki Realnej 170 686 głosów.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

Przypisy | edytuj kod

 1. Arkadiusz Droździel: Nie będzie rewolucji w gospodarce, chyba że wygra LPR, portal money.pl z 3 października 2007.
 2. Najwyższy Czas!” z 6 października 2007, str. X.
 3. Roman Giertych w Gdańsku: Konstytucja europejska do kosza!, strona LPR
 4. LPR wzywa do referendum w sprawie eurokonstytucji, strona LPR.
 5. LPR: SLD i PiS przeciwko polityce prorodzinnej, strona LPR.
 6. Liga Prawicy Rzeczypospolitej: Likwidacja PIT ułatwi życie przedsiębiorcom, strona LPR.
 7. Roman Giertych w Legnicy: Znieść podatek dochodowy dla emerytów i rencistów, strona LPR.
 8. Roman Giertych w Łodzi: Mamy realny program dla Polski, strona LPR.
 9. Roman Giertych w Katowicach: Tu jest Polska!, strona LPR.
 10. Konwencja wyborcza LPR w Krakowie, strona LPR.
 11. KW LPR: skandal w telewizji publicznej, zawiesić prezesa Urbańskiego, strona LPR.
 12. Serwis PKW – Wybory 2007.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Strony partii – sygnatariuszy porozumienia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Liga Prawicy Rzeczypospolitej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy