Light novel


Light novel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 30 sty 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Księgarnia light novel w Makau

Light novel (jap. ライトノベル raito noberu) – powieść zazwyczaj ilustrowana, skierowana głównie do młodzieży i młodszych dorosłych. Termin light novel jest japońskim anglicyzmem (waseieigo). Stosuje się również formy skrócone ranobe (jap. ラノベ) i rainobe (jap. ライノベ)[1].

W ostatnich latach na podstawie takich powieści tworzone są mangi, anime, a także filmy aktorskie. Często są one drukowane w odcinkach w magazynach literackich, takich jak Faust, Gekkean Dragon Magazine, Za Sunika czy Dengeki hp.

Z uwagi na dużą popularność japońskie wydawnictwa organizują coroczne konkursy dla autorów, w których nagrodą może być m.in. publikacja nagrodzonej powieści. Największym z tych konkursów jest Dengeki Shousetsu Taishou z główną nagrodą miliona jenów[2], na który corocznie wpływa ponad 2500 zgłoszeń.

Light novel są wyraźnie oznaczane i publikowane jako tanie edycje w miękkich okładkach. Sfinansowane przez japoński rząd badania wskazują, że w 2006 roku rynek tego typu powieści wart był około 46 miliardów jenów, przy około 78 milionach egzemplarzy rocznej sprzedaży. Większa część rynku (około 70%) należy do Kadokawa Group Holdings[1].

Powieści te wydawane są również poza Japonią, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Light reading: Comic-Like Novels Are All the Rage (ang.). [dostęp 19 października 2008].
  2. Oficjalna strona Dengeki Shousetsu Taishou (jap.). [dostęp 19 października 2008].
Kontrola autorytatywna (gatunek literacki):
Na podstawie artykułu: "Light novel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy