Ligue de hockey junior majeur du Québec


Quebec Major Junior Hockey League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ligue de hockey junior majeur du Québec) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Quebec Major Junior Hockey League, QMJHL (fr. la Ligue de hockey junior majeur du Québec, LHJMQ – pol. Główna liga hokeja Quebecu) – jeden z trzech głównych młodzieżowych szczebli hokejowych należący do rozgrywek Canadian Hockey League (CHL).

Liga została założona w 1969. Występuje w niej 18 zespołów z Kanady. Zwycięska drużyna otrzymuje trofeum Coupe du Président.

Po zakończeniu sezonu właściwego mistrz ligi rywalizuje ze zwycięzcami dwóch pozostałych szczebli CHL z lig Ontario Hockey League (OHL) i Western Hockey League (WHL) o trofeum Memorial Cup za triumf w całych rozgrywkach CHL (w turnieju uczestniczy także wybierany gospodarz imprezy).

W odróżnieniu od dwóch powyższych lig OHL i WHL, w których uczestniczą także drużyny ze Stanów Zjednoczonych, w LHJMQ grają wyłącznie zespoły kanadyjskie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Liga została założona w 1969 roku w wyniku połączenia najlepszych drużyn juniorskich z istniejących lig Quebec Junior Hockey League oraz Metropolitan Montreal Junior Hockey League zostając jedną z trzech najważniejszych lig juniorskich w Kanadzie. Z początkowych jedenastu drużyn założycielskich osiem pochodziło z QJHL, zaś dwie z MMJHL. W pierwszym sezonie zwycięzca ligi został zespół Quebec Remparts jednak w rozgrywkach o Memorial Cup odpadł w ćwierćfinale. Dotychczas dziesięciokrotnie zwycięzca ligi zdobył Memorial Cup. Miało to miejsce w latach: 1971, 1972, 1980, 1981, 1996, 1997, 2000, 2006, 2011, 2012. Wielokrotnie zmieniano siedziby miast drużyn klubowych. W historii ligi występowały dwie drużyny ze Stanów Zjednoczonych: Plattsburgh Pioneers rozegrał 17 spotkań przegrywając wszystkie 17 i zdobywając jeden punkt w sezonie 1984/1985. Ostatecznie wyniki zespołu nie były brane pod uwagę w klasyfikacji końcowej sezonu zasadniczego. W latach 2003-2011 w rozrywach uczestniczył drugi i jak na razie ostatni zespół z USA - Lewiston MAINEiacs.

System rozgrywek wielokrotnie był zmieniany. Początkowo liga składała się z dwóch dywizji: wschodniej i zachodniej, następnie w sezonie 1976/1977 wprowadzone zostało nowe nazewnictwo na cześć działaczy hokejowych z regionu Québecu tj.: Lebela i Dillo. W sezonie 1999/2000 wprowadzono podział na konferencje, które wzięły swoje nazwy od poprzednich dywizji. W sezonie 2003/2004 po raz pierwszy liga podzieliła rozgrywki na trzy dywizje: wschodnią, zachodnią i atlantycką. Od sezonu 2007/2008 liga współpracuje z firmą Telus. Od tej pory dywizje mają w nazwie nazwę sponsora. W sezonie 2012/2013 drużyny podzielone są na trzy dywizje, każda składa się z sześciu zespołów. Nazwy dywizji to: wschodnia, zachodnia oraz Maritimes.

Uczestnicy | edytuj kod

Puchary i trofea | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trofea i nagrody Quebec Major Junior Hockey League.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ligue de hockey junior majeur du Québec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy