Like a Virgin


Like a Virgin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Like a Virgin – drugi album studyjny amerykańskiej piosenkarki Madonny, wydany w dniu 12 listopada 1984 roku przez Sire Records. Został wznowiony w kilku państwach (poza Ameryką Północną) w 1985 roku, z dodatkowym utworem „Into the Groove”. Album został wyprodukowany przez Nile'a Rodgersa, a nagrany w Power Station Studio w Nowym Jorku, w szybkim tempie. Rodgers poprosił o pomoc swoich kolegów z zespołu Chic, Bernarda Edwardsa, który był basistą i Tony'ego Thompsona, który grał na perkusji. Rodgers postanowił pracować jako gitarzysta. Jason Corsaro, inżynier dźwięku, przekonał go, aby użyli cyfrowego zapisu, nowej techniki wprowadzonej w tamtym czasie. Sesja zdjęciowa na okładkę została wykonana przez Stevena Meisela. Madonna chciała, żeby tytuł płyty i okładka, miały prowokacyjny związek z Maryją, matką Jezusa, oraz chrześcijańską koncepcją dziewictwa.

Madonna współpracowała z byłym chłopakiem, Steve'em Brayem. Album pojawił się na pierwszym miejscu listy Billboard 200, mimo mieszanych recenzji, osiągnął wielki sukces komercyjny. Recording Industry Association of America (RIAA) nadała mu certyfikat diamentowej płyty za sprzedaż dziesięciu milionów egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie sprzedano ponad dwadzieścia jeden milionów egzemplarzy krążka, czyniąc go jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów.

Single z albumu „Like a Virgin” i „Material Girl” stały się wielkimi przebojami na całym świecie. Kolejnym międzynarodowym przebojem był „Into the Groove”. Inne wydane single „Angel” i „Dress You Up” znalazły się w pierwszej piątce hitów w Stanach Zjednoczonych. Aby promować album, Madonna wyruszyła w tasę koncertową The Virgin Tour, wyłącznie po miastach Ameryki Północnej.

„Like a Virgin” określa się jako kultowy i ikoniczny album lat 80. Madonna udowodniła, że nie była artystką jednego przeboju i była w stanie zapewnić sobie trwałe miejsce w świecie muzyki. Jej piosenki stały się obiektem zarówno krytyki konserwatystów, jak i wzorem naśladowań dla młodych kobiet, szczególnie „Material Girl” i „Like a Virgin”. Album dedykowany został „wszystkim dziewicom świata”.

Spis treści

Lista utworów | edytuj kod

Uwagi

Muzycy | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Certyfikaty i sprzedaż | edytuj kod

Single | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Discogs: Madonna – Like A Virgin (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2020-12-04].
  2. Madonna – Billboard Singles. Allmusic. Dostęp: 2009-09-28.
  3. Chart Stats – Madonna. Dostęp: 2009-09-28.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Like a Virgin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy