Lilia złotogłów


Lilia złotogłów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kwiatostan

Lilia złotogłów (Lilium martagon L.) – gatunek byliny z rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Europie i Azji[2]. W Polsce jest rośliną dość rzadką i objęta jest ochroną prawną. Uznawana jest za „jedną z najpiękniejszych roślin” we florze polskiej[5]. Uprawiana jest też jako ozdobna, poza tym wykorzystywana jest jako roślina lecznicza.

Spis treści

Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod

Gatunek występujący na przeważającej części Europy z wyjątkiem Półwyspu Skandynawskiego i Wysp Brytyjskich – od południowej Hiszpanii po Kaukaz i Ural. Północna granica zasięgu przechodzi przez Polskę. Granica południowa biegnie przez Korsykę, Apeniny i góry Półwyspu Bałkańskiego[6]. W Azji zasięg występowania ciągnie się przez centralną część kontynentu przez wschodnią i zachodnią Syberię aż po północną Mongolię i prowincję Sinciang w Chinach[2] oraz okolice jeziora Bajkał i Jakucka na Syberii[6].

W Polsce spotykana często w Sudetach i Karpatach[7][5], na niżu bardzo rzadka[8], zwłaszcza w części północno-zachodniej[5]. Gatunek introdukowano we wschodnich prowincjach Kanady[9].

Morfologia | edytuj kod

Kwiat
Organy podziemne
Cebula jajowata o długości 3–5 cm i szerokości 2–3 cm[6] (według niektórych źródeł o średnicy do 8 cm[10]) złożona z licznych, złocistożółtych łusek ustawionych dachówkowato[11]. Znajduje się na głębokości 10–20 cm pod powierzchnią gruntu[6]. Dzięki elastycznym korzeniom potrafi w pewnym zakresie regulować głębokość swego posadowienia w glebie[12].
Łodyga
Nierozgałęziona, sztywna, naga lub owłosiona, wysoka od 40 do 150 cm[10]. Zielona, często purpurowo nakrapiana[12], czasem czerwono nabiegła, w dole bezlistna[6].
Liście
Liście siedzące, środkowe zebrane po 4–8 w nibyokółki, górne skrętoległe. Blaszka eliptycznie lancetowata, całobrzega[10], na szczycie zaostrzona[6] szeroka na 2–5 cm, długa zwykle 8 do 12 cm, czasem do 16 cm[10]. Wiązki przewodzące wyraźnie widoczne w liczbie od 7 do 11[10][5].
Kwiaty
Kwiatostan na szczycie łodygi stanowi luźne grono składające się z 3–10, rzadko do 20 kwiatów. Kwiaty na długich (od 2,5 do 4 cm, rzadziej do 6 cm[6]), łukowato wygiętych ku dołowi szypułkach (w czasie owocowania odstających lub podnoszących się[6]). Okwiat nie zróżnicowany na kielich i koronę, sześciolistkowy, o średnicy 3–6 cm. Jego listki najczęściej mają barwę brudnoróżowoczerwoną i są ciemnopurpurowo nakrapiane. Osiągają do 3 do 4,5 cm długości, są mięsiste i odwinięte ku górze[10]. Ze środka wystaje słupek o trójkanciastym znamieniu[5] otoczony przez sześć pręcików o dużych, purpurowoczerwonych lub żółtych pylnikach[11], przyrośniętych środkiem do nitki[5]. Nitki o długości 1,8 do 3 cm[6]. W miarę dojrzewania listki okwiatu odginają się coraz mocniej na zewnątrz, aż zawinięte dotkną nasady kwiatu. Środkiem każdego płatka biegnie rynienka, wypełniona nektarem[13]. W podziale kwiatów lilii stosowanym w ogrodnictwie, kwiaty lilii złotogłów zaliczane są do turbanowych[14].
Owoce
Duże (do 3 cm długości i ponad 2 cm szerokości[6]), trójkątnokuliste torebki pękające trzema szparami[11]. Zawierają płaskie, ciemnożółte, szeroko oskrzydlone nasiona[11] o szerokości 4,2 do 5,3 mm[6].

Biologia i ekologia | edytuj kod

Rozwój
Bylina. Geofit cebulowy. Roślina kwitnie od końca czerwca do lipca[10][5] lub połowy sierpnia[15]. Kolorowe plamki na listkach okwiatu spełniają funkcję wskaźników, które nakierowują owady w odpowiednie miejsce, w fazie czynności prowadzących do zapylenia kwiatu[16]. Roślina wabi owady nie tylko dużymi i barwnymi kwiatami, ale również zapachem. Szczególnie intensywnie pachnie wieczorem i nocą. Dostęp do nektaru mają tylko owady długotrąbkowe, dlatego kwiaty lilii zapylane są tylko przez motyle dzienne i nocne, głównie z rodziny zawisakowatych, m.in. przez fruczaka gołąbka[16]. Ponieważ okwiat jest gładki i śliski kwiaty zapylane są głównie przez owady w locie[13]. Jeśli jednak z jakichś powodów (np. długotrwała zła pogoda) nie dojdzie do zapylenia krzyżowego, roślina dość łatwo może zapylić się własnym pyłkiem (słupek może zmienić położenie w kwiecie i tak zbliżyć znamię do pręcików że dojdzie do autogamii[16]) i również wytworzyć nasiona, jednak gorszej jakości[17]. Nasiona rozsiewane są przez wiatr. Kiełkowanie jest hipogeiczne, powolne[14]. Jesienią siewka formuje podziemną, drobną cebulę. W kolejnym roku młoda roślina rozwija nad powierzchnią tylko pojedynczy liść[14]. Gatunek rozmnaża się także wegetatywnie za pomocą cebulek powstających u nasady starej cebuli[11], a w ogrodnictwie często także z sadzonek łuskowych (łusek cebulowych). Rozmnażanie wegetatywne odgrywa mniejszą rolę w uprawie tego gatunku niż siew nasion[14].
Siedlisko
Rośnie w miejscach półcienistych, na glebach piaszczysto-gliniastych i gliniastych świeżych, zasobnych w substancje mineralno-próchniczne, o zróżnicowanym składzie granulometrycznym – od piasków luźnych, piasków gliniastych mocnych po glinę ciężką[18], o odczynie obojętnym lub zasadowym[5]. Spotykana w rzadkich, widnych lasach, głównie grądach (zwłaszcza subkontynentalnym[5]) i buczynach[11], zwłaszcza nawapiennych, storczykowych[5], poza tym w dąbrowach świetlistych, kwaśnych dąbrowach podgórskich i borach mieszanych[5], a poza lasami w zaroślach, wśród ziołorośli i traworośli[5][6]. W górach w wyższych położeniach w zaroślach kosodrzewiny[11] oraz na halach, na trawiastych miejscach wśród skał[6]. W Alpach dochodzi do wysokości 2650 m n.p.m.[12] W typologii siedlisk leśnych uznawana jest za charakterystyczną dla lasu mieszanego górskiego świeżego (LMGśw) i lasu mieszanego świeżego (LMśw)[19].
Fitosocjologia
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych Europy Środkowej gatunek charakterystyczny dla O. Fagetalia[20].
Genetyka
Liczba chromosomów 2n=24[21][6].

Systematyka i zmienność | edytuj kod

W tradycyjnym podziale lilii Combera z 1949 lilia złotogłów zaliczana jest do zespołu I obejmującego krzyżujące się między sobą gatunki takie jak: lilia Hansona Lilium hansonii, lilia medeolowata L. medeoloides, lilia dwurzędowa L. distichum i lilia tsingtaueńska L. tsingtauense. Mieszańce uzyskano także z lilią bulwkowatą L. bulbiferum oraz z lilią drobną L. pumilum[14].

Odmiany ozdobne:

 • Lilium martagon 'Album' – kwiaty woskowobiałe, kultywar nieco niższy od form dzikich, osiąga do 120 cm.

Nazewnictwo | edytuj kod

Łacińska nazwa gatunkowa – Lilium martagon – pochodzi z języka greckiego. W Starożytnej Grecji wierzono, że kwiaty lilii powstały z mleka uronionego przez Herę, roślinę nazwali więc leirion czyli cienka, delikatna. Drugi człon nazwy – martagon – oznaczał w alchemii roślinę poświęconą Marsowi. Zawdzięczamy go XVI-wiecznym alchemikom, którzy złocistożółtych cebulek lilii używali przy próbach przemiany różnych metali w złoto[12]. Polski człon nazwy – złotogłów – nawiązuje do cennego materiału[22]. Zwana też leliwą[23], górale nazywają ją lelują[24], a gwarowo określana jest też mianem „janowej lilii”[25].

Zagrożenia i ochrona | edytuj kod

Ze względu na efektowne kwiaty gatunek zagrożony jest z powodu zrywania ich do bukietów oraz przesadzania roślin ze stanowisk naturalnych do ogrodów. Stanowiskom zagraża też zamiana drzewostanów liściastych na iglaste[11]. Roślina jest też chętnie zjadana przez sarny i inne ssaki przeżuwające[5]. Lilia złotogłów objęta jest w Polsce ochroną ścisłą od 1946 roku[18][26].

Zastosowanie | edytuj kod

Już wiele wieków przed naszą erą starogrecki Hezjod, a po nim i inni, podawali, że mielone cebule lilii mieszano z mąką stosowaną do wypieku chleba[12]. Cebule zawierają sporą ilość skrobi, dlatego dawniej uchodziły za przysmak w każdej postaci: surowej, gotowanej i pieczonej. W postaci suszonej i mielonej wraz z pałką szerokolistną i korzeniami łącznia baldaszkowatego uchodziły za swego rodzaju mąkę.

Leonhart Fuchs już w XVI w. pisał o leczniczych właściwościach kwiatów i liści lilii złotogłów[12]. W Niemczech uprawiana ona była jako roślina lecznicza. W Rosji stosowana ją w leczeniu zapalenia wątroby[3].

Uprawa | edytuj kod

Gatunek wymaga podłoża zdrenowanego, alkalicznego, optymalnie z udziałem ściółki leśnej[14].

Obecność w kulturze i symbolice | edytuj kod

Zgodnie ze starymi wierzeniami lilia złotogłów była rośliną magiczną. Miała moc otwierania wszystkich zamków, była używana jako ochrona przed demonami. Znajdowała zastosowanie do wyrobu napojów miłosnych[12]. Jest częstym motywem w sztuce ludowej Podhala[24], szczególnie w rzeźbie góralskiej.

Przypisy | edytuj kod

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-07-28].
 2. a b c Lilium martagon (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2013-04-22].
 3. a b Rudolf Mansfeld, R. Büttner: Mansfeld's Encyclopedia of Agricultural and Horticultural Crops: (Except Ornamentals). Springer Science & Business Media, 2001, s. 2292-2293. ISBN 3-540-41017-1.
 4. The Plant List. [dostęp 2013-04-22].
 5. a b c d e f g h i j k l m Leokadia Witkowska-Żuk: Atlas roślinności lasów. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2008, s. 447. ISBN 978-83-70-73-649-1.
 6. a b c d e f g h i j k l m n Jitka Štěpánková: Květena České Republiky 8. Praga: Academia, 2010, s. 425-426. ISBN 978-80-200-1824-3.
 7. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński, Bogumił Pawłowski: Rośliny polskie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1969, s. 803.
 8. Zofia Radwańska-Paryska: Rośliny tatrzańskie. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i pedagogiczne, 1988, s. 134. ISBN 83-02-00872-9.
 9. Farrell W.: USDA Plants (ang.). 2001–. [dostęp 2013-04-16].
 10. a b c d e f g Grabowska Beata, Kubala Tomasz. Poznań: Lilie, 2010, s. 46. ISBN 978-83-7506-506-0.
 11. a b c d e f g h Piękoś-Mirkowa Halina, Mirek Zbigniew: Rośliny chronione. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2006, s. 204. ISBN 83-7073-444-8.
 12. a b c d e f g Randuška Dušan, Križo Milan: Chránené rastliny, wyd. Príroda, Bratislava 1983, s. 104-105, 110
 13. a b Zbigniew Podbielkowski, Maria Podbielkowska: Przystosowania roślin do środowiska. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1992, s. 410, 424. ISBN 83-02-04299-4.
 14. a b c d e f Kazimierz Mynett: Lilie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1982, s. 21, 27, 101-104. ISBN 83-09-01528-3.
 15. Martin Červenka i in.: Świat roślin skał i minerałów. Warszawa: PWRiL, 1982, s. 326. ISBN 83-09-00462-1.
 16. a b c Władysław Szafer: Kwiaty i zwierzęta. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1969, s. 64, 217-218.
 17. Tadeusz Traczyk: Rośliny lasu liściastego. Warszawa: PZWS, 1959.
 18. a b Mariola Truchan, Zbigniew Sobisz: http://arch.apsl.edu.pl/spb/pliki/nr7/117_truchan.pdf Słupskie Prace Biologiczne] (pol.). W: Nowe stanowiska Lilium martagon na Pomorzu Środkowym [on-line]. 2010-07. [dostęp 2013-06-06].
 19. Tadeusz Henryk Puchalski: Rośliny siedlisk leśnych w Polsce. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2004, s. 135. ISBN 83-09-01822-3.
 20. Matuszkiewicz Władysław. Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2006. ​ISBN 83-01-14439-4​.
 21. IPCN Chromosome Reports (ang.). W: Lilium martagon [on-line]. [dostęp 2013-06-06].
 22. M. Szczygielski: Tajemnice Polskiej Przyrody. Warszawa: De Agostini Polska, 2006. ISBN 83-7398-708-8.
 23. Erazm Majewski: Słownik nazwisk zoologicznych i botanicznych polskich, Warszawa 1891.
 24. a b J. Dzwonkowski: Minikompendium Przyroda Polska. Warszawa: Mozaika, 2004, s. 80. ISBN 83-89200-84-8.
 25. Jadwiga Waniakowa: Polskie gwarowe nazwy dziko rosnących roślin zielnych na tle słowiańskim. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012, s. 69. ISBN 978-83-233-3429-3.
 26. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz.U. z 2014 r. poz. 1409)
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Lilia złotogłów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy