Limnos (1914)


Limnos (1905) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Limnos (1914)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Limnos (spotykana jest także transkrypcja Lemnosgr.: Θ/Κ Λήμνος) – grecki pancernik (przeddrednot) typu Mississippi, noszący nazwę od bitwy morskiej z czasów pierwszej wojny bałkańskiej.

Stępkę pod okręt położono w 1904. Służył w US Navy jako USS „Idaho” (BB-24) w latach 1908-1914. Następnie, razem z bliźniaczym USS „Mississippi” (BB-23), zostały sprzedane przez USA Grecji. Okręt został przejęty przez marynarkę grecką w Newport News pod koniec lipca 1914.

„Limnos” został zajęty przez Francję wraz z resztą floty greckiej w 1916, w ramach interwencji mającej na celu wymuszenie rezygnacji z greckiej neutralności w czasie I wojny światowej. Gdy premier Elefterios Wenizelos odzyskał władzę w czerwcu 1917 i Grecja włączyła się do wojny po stronie Ententy, Francja zwróciła okręt Królewskiej Marynarce Greckiej. „Limnos” był w służbie w czasie I wojny światowej. Wziął także udział w kampanii krymskiej, gdy państwa zachodnie wspierały Białych Rosjan. „Limnos” uczestniczył w tej ekspedycji wraz z bliźniaczym „Kilkis”, oraz kontrtorpedowcami „Leon” i „Panthir” pod dowództwem kontradmirała Kakoulidisa.

W czasie kampanii w Azji Mniejszej okręt był jednostką flagową Drugiej Floty bazującej w Smyrnie, pod dowództwem kontradmirała Kalamidasa. Jego zadaniem było utrzymanie kontroli na Morzu Czarnym, w Dardanelach i na wybrzeżu Azji Mniejszej.

W latach 1926-28 „Limnos” przeszedł remont kotłów. W 1932 uzbrojenie okrętu zostało zdemontowane i ustawione jako baterie artylerii nadbrzeżnej na wyspie Eginie. Zdemobilizowany okręt, używany jako hulk, został zatopiony w kanale u brzegów wyspy Salamina przez bombowce nurkujące Ju 87 Stuka 23 kwietnia 1941, w trakcie niemieckiej inwazji na Grecję. Kadłub okrętu wydobyto i złomowano w latach 50. XX wieku.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Hellenic Navy [dostęp 16 sierpnia 2009]
  2. History of military equipment of modern Greece [dostęp 16 sierpnia 2009]
Na podstawie artykułu: "Limnos (1914)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy