Linia kolejowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha


Linia kolejowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linia kolejowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha (wąskotorówka osobłoska) – linia kolei wąskotorowej w Czechach, biegnąca od Třemešnej do Osoblahy[2].

Początki linii związane są z cukrownią w Osobłodze, która potrzebowała połączenia kolejowego do przywozu i wywozu towarów. Początkowo cukrownię chciano połączyć z biegnącą niedaleko linią łączącą Prudnik z Głubczycami, lecz nie wyraziły na to zgody władze austro-węgierskie (wspomniana linia biegła już na terenie Cesarstwa Niemieckiego), postanowiono więc wybudować linię do Města Albrechtice. Z powodów finansowych w 1897 częściowo zrezygnowano z tych planów, skracając planowaną trasę do Třemešnej, gdzie miała się ona łączyć z linią normalnotorową nr 292. Określono też rozstaw torów na 760 mm (na kolej wąskotorową zdecydowano się ze względu na lepsze dopasowanie takiej linii do terenu oraz niższe o jedną trzecią koszty). Budowa linii była bardzo korzystna dla cukrowni z powodu z niskich kosztów dowozu plonów z pobliskich upraw. Aby obniżyć koszty budowy, związane z nierównością terenu, zaplanowano jej kręty przebieg (na nieco ponad 20 km trasy znajdują się aż 102 łuki)[3].

Budowa rozpoczęła się wiosną 1898, a pierwszy pociąg przejechał trasę 14 grudnia tego samego roku. W 1928 otwarto nowe przystanki – Amalienfeld (dziś Amalín) i Eichmühle (później jako Dubský Mlýn, a od 1951 pod nazwą Ostrá Hora). W latach 70. XX wieku część stacji zmodernizowano, natomiast przystanek Ostrá Hora został zlikwidowany. W latach 1986-88 dokonano generalnego remontu całej linii. W 1997 zaniechano eksploatacji trasy na potrzeby transportu towarowego i odtąd prowadzone są na niej jedynie przewozy pasażerskie[3].

Od 2002 corocznie organizowana jest impreza o nazwie "Den dráhy Třemešná ve Slezsku – Osoblaha" ("Dzień kolei Třemešná ve Slezsku – Osoblaha")[3].

Tabor | edytuj kod

  • TU3 - pociągi pasażerskie
  • lokomotywa parowa U 46.0 - pociągi turystyczne na specjalne zamówienie
  • lokomotywa parowa U 57.001 - pociągi turystyczne
  • Lyd2 - pociągi turystyczne. Lokomotywa ta do 2003 roku jeździła w cukrowni w Kruszwicy, następnie znalazła się w skansenie w Rudach, skąd w 2005 roku została zakupiona przez Czechów[4].

W składach pociągów turystycznych znajdują się trzy wagony pasażerskie (jeden dla osób na wózkach), wagon barowy (piwny), wagon dla rowerzystów oraz z generatorem prądu.

Bibliografia | edytuj kod

  • HRČEK, Richard. 100 let úzkorozchodné dráhy Třemešná ve Slezsku-Osoblaha: 1898-1998: historie a současnost. Bruntál : Okresní úřad : Organizační výbor pro oslavy 100 let trati Třemešná ve Slezsku-Osoblaha, 1998.

Przypisy | edytuj kod

  1. Poniższy przebieg trasy opracowano na podstawie opisu linii 298, atlasu kolejowego Czech, serwisu mapy.cz oraz zdjęć satelitarnych w Google Maps.
  2. Průvodce po trati (cz.). www.osoblazsko.com. [dostęp 2010-09-07].
  3. a b c Historie trati Třemešná ve Slezsku - Osoblaha (cz.). www.osoblazsko.com. [dostęp 2010-09-07].
  4. TU38.001 „Faur“
Na podstawie artykułu: "Linia kolejowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy