Linia kolejowa nr 301


Linia kolejowa nr 301 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linia kolejowa nr 301 łączy Opole i Namysłów. W całości znajduje się na terenie województwa opolskiego. Linia jest częściowo nieprzejezdna, a ruch pasażerski prowadzony jest jedynie na części linii między Opolem a Jełową, przez pociągi kursujące w relacjach łączących Opole i Kluczbork. Kursy te są realizowane przez autobusy szynowe.

Linia została oddana do użytku w 1889 roku. W 1992 zawieszono ruch na odcinku Jełowa - Namysłów, a w 2000 roku na całej długości linii. W 2005 roku wznowiono ruch pasażerski na odcinku Opole - Jełowa. Na odcinku Namysłów - Jastrzębie kursują czasem pociągi towarowe. Między Biestrzykowicami a Jełową do 2018 linia była nieprzejezdna.

W 2014 roku rozpoczęła się rozbudowa tartaku w Murowie, należącego do spółki Stora Enso Wood Products. Po wykonaniu inwestycji o wartości 28 mln zł produkcja w zakładzie o pow. 25 ha ma zostać kilkukrotnie zwiększona, do ok. 800 tys. ton tarcicy i wyrobów drewnianych rocznie. Zgodnie z założeniami, aby ograniczyć ruch samochodów ciężarowych, koleją do tartaku będzie dowożona tarcica, a wywożone przetworzone drewno[1][2]. W 2016 roku rozstrzygnięto przetarg na remont mostów w km 9,354 i 14,985, który wygrało Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Kolejowej Dolkom we Wrocławiu[3]. W połowie 2016 zawarto umowę na przygotowanie toru dojazdowego do bocznicy spółki. W 2017 kosztem 6 mln zł dokonano remontu nieeksploatowanego od 25 lat odcinka Jełowa - Murów[4]: na długości ok. 10,5 km odbudowano torowisko, naprawiono 19 przepustów, odnowiono nawierzchnię na 8 przejazdach i wycięto drzewa, które porastały szlak. Równocześnie wyremontowany został most w pobliżu Laskowic Oleskich, na linii do Kluczborka.

Prace zakończyły się w listopadzie 2017, linia przeszła też wszystkie odbiory. Prędkość eksploatacyjną na odnowionym odcinku ustalono na 20 km/h. Przywrócenie ruchu do Murowa planowane było od połowy grudnia 2017 roku, jednakże z powodu opóźnień w budowie bocznicy kolejowej firmy Stora Enso, nastąpi ono z opóźnieniem przed końcem 2019 roku[5]. Szacuje się, że na zrewitalizowanym odcinku kursować będdzie około 50 pociągów miesięcznie[6]. Nie przewiduje się tu przywrócenia przewozów pasażerskich[7].

W 2017 wyłączono z kolei z eksploatacji inny fragment odcinka linii nr 301. Jak wynika z dokumentów PKP PLK, jeszcze w rozkładzie jazdy 2016/2017 trasa z Namysłowa do bocznicy szlakowej Biestrzykowice figurowała jako czynna, z prędkością dopuszczalną 40 km/h. Obecnie dla odcinka ustalono prędkość maksymalną równą 0 km/h, czyli ruch pociągów został tam przynajmniej czasowo zawieszony[8].

Budynek stacyjny w Jełowej Autobus szynowy SA109-008 wjeżdża na most przez Małą Panew podczas przejazdu na linii kolejowej nr 301 z Opola do Kluczborka. Rozkradzione torowisko na odcinku Jełowa - Mańczok

Przypisy | edytuj kod

  1. Stora Enso rozbudowuje tartak w Murowie
  2. Opolskie przeznaczy 85 mln zł na remonty linii kolejowych: "Kolej dla przemysłu..."
  3. https://zamowienia.plk-sa.pl/servlet/HomeServlet?MP_module=main&MP_action=bestOfferDetails&demandIdentity=166720
  4. Opolskie „Tiry na tory" w realizacji. Trwa odbudowa linii Jełowa – Murów
  5. Pociągi mają wrócić do Murowa. Będą przewozić drewno i zmniejszą ruch na drogach lokalnych
  6. Kolej odbudowała tory między Jełową a Murowem. Niestety, nadal nie jeżdżą po nich składy z drewnem
  7. Interpelacja z 4 marca 2016
  8. Opolskie: Odcinek Jełowa – Murów przygotowany do przewozów
Na podstawie artykułu: "Linia kolejowa nr 301" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy