Linia sukcesji prezydenckiej (Brazylia)


Linia sukcesji prezydenckiej (Brazylia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linia sukcesji prezydenckiej w Brazylii – zgodnie z art. 79 Konstytucji, w razie opróżnienia urzędu prezydenta Brazylii (tzn. jego śmierci, rezygnacji lub usunięcia z urzędu), zostaje on automatycznie zastąpiony przez wiceprezydenta, który dokańcza jego kadencję. Ostatni raz miało to miejsce w roku 1992, kiedy Itamar Franco przejął prezydencki fotel w wyniku usunięcia z urzędu jego poprzednika, Fernanda Collor de Mella. W wypadku zaś, gdyby prezydent elekt zmarł lub zrzekł się najwyższej godności przed jej formalnym objęciem, pierwszym w kolejce jest wiceprezydent elekt. Taka sytuacja miała miejsce w roku 1985, kiedy po śmierci Tancredo Nevesa urząd objął José Sarney.

Obecnie wiceprezydentem jest Michel Temer. Zgodnie z art. 80 Konstytucji, w przypadku niemożności sprawowania funkcji przez wiceprezydenta, jego obowiązki czasowo wypełniają kolejno:

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 81 Konstytucji, osoby te dokańczają kadencję prezydenta jedynie w przypadku, gdy do jej zakończenia pozostało więcej niż dwa lata (kadencja jest czteroletnia), w przeciwnym bowiem wypadku następuje rozpisanie nowych wyborów.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Linia sukcesji prezydenckiej (Brazylia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy