Lipce (Gdańsk)


Na mapach: 54°18′16″N 18°37′53″E/54,304444 18,631333

Lipce (Gdańsk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Estakada obwodnicy południowej Gdańska i węzeł Lipce.

Lipce (dawniej: Lipicz, kaszb. Lëpicz, niem. Guteherberge[2]) – część Gdańska w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, położona nad Radunią i Kanałem Raduni.

Spis treści

Położenie administracyjne | edytuj kod

Lipce zostały przyłączone w granice administracyjne miasta 15 stycznia 1954. Należą do okręgu historycznego Niziny. Obecnie znajdują się w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce[3].

Sąsiednie jednostki | edytuj kod

Warunki geograficzne | edytuj kod

Dzielnica Orunia-św. Wojciech-Lipce jest położona na granicy dwóch mezoregionów - Pojezierza Kaszubskiego i Żuław Wiślanych. Widać to także w położeniu Lipiec. Kanał Raduni dzieli je na dwie części. Zachodnią część górną ze wzniesieniami oraz wschodnią część nizinną na której występuje depresja.

Lwi Dwór z połowy XVII wieku Dwór Ferberów

Historia | edytuj kod

Dawne nazwy: Lepitz; Lipcze (1315), Guteherberge; Gudeherbrige (1454); Lipicz (ok. 1885)[3].

Według hipotez na terenie Lipiec mógł istnieć w X wieku port morski. Nizinne tereny tej części Żuław Gdańskich znajdowały się wtedy pod wodą. W latach 30. na tym terenie odkryto kilka łodzi pomorskich. Nazwa miejscowości może też pochodzić od słowa lepa oznaczającego dogodne miejsce do cumowania.

Od 1454 było to patrymonium Gdańska[3].

Niemiecka nazwa Guteherberge oznacza dobry zajazd. Lipce były popularnym miejscem postoju na trakcie do Gdańska. Tutaj w 1677 gościł Jan III Sobieski. 9 lipca 2001 wał Kanału Raduni został przerwany i Lipce zalała powódź. W 2009 wyburzono budynek Szkoły Podstawowej nr 41[4].

Obiekty | edytuj kod

Transport i komunikacja | edytuj kod

Przystanek Gdańsk Lipce przed przebudową

Lipce są położone nad główną arterią komunikacyjną Trójmiasta w postaci ulicy Trakt św. Wojciecha, czyli drogi krajowej nr 1 (E75). Przechodzi ona południkowo przez osiedle.

Połączenie z centrum miasta umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linie nr 132, 200, 205, 207, 232, N5).

Przez Lipce przebiegają linia kolejowa nr 9 oraz towarowa linia kolejowa nr 226 Pruszcz Gdański - Gdańsk Port Północny. Na trasie linii kolejowej nr 9 znajduje się przystanek kolejowy Gdańsk Lipce.

 Osobny artykuł: Gdańsk Lipce.

W związku z budową południowej obwodnicy Gdańska, przebiegającej przez Lipce z zachodu na wschód, w miejscu przecięcia z Traktem św. Wojciecha w latach 2011-2012 powstał Węzeł Gdańsk Lipcewęzeł typu WB łączący obwodnicę z główną arterią komunikacyjną Trójmiasta pod postacią Traktu św. Wojciecha należącego do ciągu drogi krajowej nr 91 łączącej Gdańsk z Toruniem.

Bibliografia | edytuj kod


Przypisy | edytuj kod

  1. Amtsbezirk Guteherberge
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  3. a b c Jednostki morfogenetyczne Gdańska
  4. Od Volksschule do Szkoły Podstawowej – historia szkoły w Lipcach
  5. I. Tłoczek. Polskie Budownictwo Drewniane, Warszawa 1980, wydawnictwo Ossolineum, s. 98.
  6. Rejestr zabytków nieruchomych. kobidz.pl.
Na podstawie artykułu: "Lipce (Gdańsk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy