Lisa Cholodenko


Lisa Cholodenko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lisa Cholodenko (ur. 5 czerwca 1964 w Los Angeles) − amerykańska reżyser filmowa, scenarzystka oraz producentka; nominowana do Oscara.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Cholodenko dorastała w San Fernando Valley. Karierę rozpoczynała na początku lat 90. w Nowym Jorku, gdzie została zatrudniona na stanowisku asystentki montażysty przy produkcji filmów: Chłopaki z sąsiedztwa i Druga miłość. Następnie Lisa ukończyła Columbia University School of the Arts z tytułem magistra reżyserii i scenopisarstwa. Zaczęła kręcić autorskie filmy krótkometrażowe. Zadebiutowała filmem pełnometrażowym w roku 1998 realizując film Sztuka wysublimowanej fotografii, za który otrzymała nagrodę im. Waldo Salta za najlepszy scenariusz podczas Sundance Film Festival. Zarówno ten film jak i następny − Na wzgórzach Hollywood miały swoje premiery na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Director's Fortnight.

Cholodenko pracowała również dla telewizji, gdzie zrealizowała dla stacji Showtime film Jaskinie serca z Kyrą Sedgwick i Aidanem Quinnem w rolach głównych. Reżyserowała także odcinki seriali telewizyjnych Sześć stóp pod ziemią, Słowo na L oraz Wyposażony.

W 2010 roku zrealizowała tragikomedię Wszystko w porządku z głównymi rolami Annette Bening i Julianne Moore. Film otrzymał Złoty Glob dla najlepszego filmu komediowego lub musicalu oraz został nominowany do Independent Spirit Awards oraz nagrody Satelity. Sama Cholodenko otrzymała nominację do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny, napisany wspólnie z Stuartem Blumbergiem.

Życie prywatne | edytuj kod

Cholodenko wywodzi się z „liberalnej rodziny żydowskiej”. W jedenastej klasie ujawniła się jako lesbijka. Jej dziadkowie wyemigrowali z Ukrainy. Reżyserka jest w stałym związku z Wendy Melvoin. Cholodenko urodziła syna, Caldera.

Filmografia | edytuj kod

Reżyseria
Scenariusz
Producent
  • 1994: Crawl
  • 1994: Souvenir

Nagrody i nominacje | edytuj kod

60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
Oscary 2010
Złote Globy 2010
Independent Spirit Awards 2010
Independent Spirit Awards 1999
Nagroda Satelita 2010
Sundance Film Festival 1998

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Lisa Cholodenko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy