List do nienarodzonego dziecka


List do nienarodzonego dziecka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

List do nienarodzonego dziecka (wł. Lettera a un bambino mai nato) – powieść w formie listu z 1975, autorstwa włoskiej pisarki Oriany Fallaci.

Dzieło ma formę listu napisanego przez kobietę nieznaną z imienia, nazwiska, wieku, narodowości i miejsca zamieszkania (nie jest nią autorka). List adresowany jest do oczekiwanego przez nią dziecka (jest w bardzo wczesnej fazie ciąży). Kobieta jest osobą niezależną, niewierzącą i posiadającą dość radykalny stosunek do wielu mechanizmów świata zachodniego. Uważa macierzyństwo nie za obowiązek lub przywilej, ale za osobisty i w pełni odpowiedzialny wybór. Dziecko zaś według niej nie jest własnością ani matki, ani Boga, ale jedynie siebie samego. Język książki jest przejrzysty i dobitny, ale pozbawiony charakterystycznej dla Fallaci namiętności. Autorka stawia kluczowe pytania własnemu sumieniu - o życie, śmierć, wolność, miłość i dominację jednych jednostek nad innymi.

Bibliografia | edytuj kod

  • Oriana Fallaci, List do nienarodzonego dziecka, nota na okładce, Świat Książki, Warszawa, 2013, ​ISBN 978-83-273-0189-5

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "List do nienarodzonego dziecka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy