Lista Schindlera


Lista Schindlera w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fabryka Schindlera w Krakowie, 2006 Fabryka Schindlera w Brněnec, 2004 Droga z macew, pozostałości scenografii do filmu w kamieniołomie Liban w Krakowie (2013)

Lista Schindlera (ang. Schindler’s List) – amerykański dramat wojenny z 1993 roku, w reżyserii Stevena Spielberga powstały na podstawie książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark (Arka Schindlera). Film oparty jest na faktach i opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, których głównym bohaterem jest Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, który uratował ponad 1000 Żydów.

W roku 1995, w stulecie narodzin kina, obraz Spielberga znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[1].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń (Deutsche Emailwarenfabrik – D.E.F.). Darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi, zmuszani do pracy przez niemieckich okupantów. Majątek Schindlera powiększa się, a on sam zyskuje poklask i szacunek w Krakowie, szczególnie u niemieckich oficerów. Pogarsza się natomiast sytuacja Żydów. W 1942 roku wchodzi w życie plan Endlösung, czyli „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Krakowskie getto jest stopniowo likwidowane, a ludzie wywożeni są do obozu Konzentrationslager Plaszow bei Krakau w krakowskim Płaszowie, gdzie zdolni do pracy będą musieli pracować, a na pozostałych – kobiety, dzieci, starszych – czeka śmierć. Schindler, widząc ten dramat, postanawia uratować Żydów od zagłady, wykupując ludzi uznanych za nieprzydatnych do pracy jako pracowników do swojej fabryki.

Obsada | edytuj kod

Ekipa | edytuj kod

Nagrody i nominacje (wybrane) | edytuj kod

Oscary za rok 1993

Złote Globy 1993

Nagrody BAFTA 1993

MTV Movie Awards 1994

  • Najlepszy film (nominacja)
  • Najbardziej przełomowa rola – Ralph Fiennes (nominacja)

Ograniczenia wiekowe | edytuj kod

W większości krajów film jest dostępny dla młodzieży powyżej 12–16 lat. W filmie występują sceny przemocy, zabójstw. Ponadto w wielu scenach Żydzi są zmuszani do rozbierania. W filmie występują sceny seksu[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Niektóre ważne filmy, czyli tzw. lista watykańska. kultura.wiara.pl. [dostęp 17 marca 2009].
  2. Parents Guide - IMDb, imdb.com [dostęp 2017-11-25] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Stevena Spielberga

Nagroda Akademii Filmowej dla najlepszego filmu Nagroda BAFTA dla najlepszego filmu Złoty Glob dla najlepszego filmu dramatycznego

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Lista Schindlera" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy