Lista kodów krajowych MKOl-u


Lista kodów krajowych MKOl-u w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 28 cze 2021. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Flaga olimpijska

Lista kodów MKOl-u zawiera 241 pozycji, z których obecnie używanych jest 204. Międzynarodowy Komitet Olimpijski używa dla każdego krajowego komitetu olimpijskiego jednego trzyliterowego skrótu.

Niektóre ze skrótów MKOl-u nie odpowiadają kodom według normy międzynarodowej ISO3166-1 alpha-3. Skróty Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie są wiążące dla innych międzynarodowych organizacji sportowych. Tak na przykład w Commonwealth Games czy na zawodach FIFA, FINA lub IAAF dla niektórych drużyn stosuje się inne skróty niż w igrzyskach olimpijskich.

Historia | edytuj kod

W czasie zimowych igrzysk olimpijskich w 1956 roku i letnich igrzysk w 1960 roku po raz pierwszy użyto w oficjalnych raportach dla krajowych drużyn olimpijskich czy drużyn trzyliterowych kodów. Początkowo skróty były oparte na języku danego gospodarza igrzysk (np. GIA dla Japonii od włoskiej nazwy Japonii Giappone, ponieważ zarówno zimowe igrzyska olimpijskie w 1956 roku, jak i letnie igrzyska w 1960 roku odbywały się we Włoszech) lub pochodziły od francuskiej nazwy danego kraju (np. COR dla Korei, po francusku Corée).

Do zimowych igrzysk olimpijskich w 1972 roku większość kodów była zestandaryzowana. Niemniej jednak zdarzały się pewne zmiany w następnych latach. Zmiany polityczne, jak na przykład rozpad Związku Radzieckiego czy Jugosławii, połączenie NRD i RFN powodowały wprowadzanie nowych oznaczeń.

Kody | edytuj kod

Poniżej znajdują się kody reprezentacji olimpijskich, które były kiedykolwiek używane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski lub występowały w oficjalnych raportach olimpijskich.

Tłustym drukiem podano oznaczenia, obecnie używane w zestawieniach MKOl-u. Kody na jasnych polach są przyporządkowane do historycznych – nieistniejących już krajowych komitetów olimpijskich lub reprezentacji. Kursywą umieszczono oznaczenia używane wcześniej, które wyszły z użycia.


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Pjongczang. Rosja wyrzucona z zimowych igrzysk, www.sport.pl [dostęp 2017-12-07]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie
Symbole
Dewiza Flaga Hymn Maskotka Order Znicz

Na podstawie artykułu: "Lista kodów krajowych MKOl-u" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy