Lista kraterów uderzeniowych w Ameryce Północnej


Lista kraterów uderzeniowych w Ameryce Północnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista kraterów uderzeniowych w Ameryce Północnej. Zestawienie obejmuje wszystkie potwierdzone struktury pochodzenia impaktowego w Ameryce Północnej wymienione w bazie Earth Impact Database według stanu na dzień 30 października 2014[1]. W przypadku zgrupowań małych kraterów (jak koło miasta Odessa w Teksasie) wymieniony jest największy z nich.

Większą część Ameryki Północnej stanowi stary kraton północnoamerykański, na którym zapis zjawisk geologicznych obejmuje ponad miliard lat, przez co zachowane jest wiele kraterów. Ponadto Ameryka Północna jest pod względem geologicznym bardzo dobrze poznana, rozpoznano w niej znacznie więcej struktur impaktowych niż, na przykład, w większej Afryce.

Potwierdzone kratery uderzeniowe | edytuj kod

Anomalia grawitacyjna ukazująca zarys krateru Chicxulub Obraz radarowy kraterów Sudbury (większy, u dołu) i Wanapitei (jezioro meteorytowe po prawej) Krater Manicouagan, zalany przez wody podpiętrzonego jeziora

¹ Podana średnica jest najlepszym obecnym oszacowaniem średnicy mierzonej od krawędzi do krawędzi krateru i nie obejmuje strefy całkowitych zniszczeń na zewnątrz krateru. W literaturze często można znaleźć inne wartości, wynikające z przyjęcia innej definicji, np. z uwzględnienia zewnętrznego pierścienia struktury wielopierścieniowej.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Earth Impact Database (ang.). Planetary and Space Science Centre, Uniwersytet Nowego Brunszwiku. [dostęp 2014-10-30].

Bibliografia | edytuj kod

  • North America (ang.). W: Earth Impact Database [on-line]. Planetary and Space Science Centre, Uniwersytet Nowego Brunszwiku. [dostęp 2014-10-30].
Na podstawie artykułu: "Lista kraterów uderzeniowych w Ameryce Północnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy