Lista medali zdobytych przez polskich brydżystów


Lista medali zdobytych przez polskich brydżystów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Karty do brydża po rozdaniu

190 zawodników z Polski[a] w brydżu sportowym uczestniczących w zawodach organizowanych przez WBF[1] oraz EBL[2] zdobyło 168 medali: 68 złotych, 53 srebrnych oraz 47 brązowych (Stan na 6 listopada 2014).

Pierwszym medalem drużyny polskiej był brązowy medal zdobyty na Mistrzostwach Europy w Baden-Baden w roku 1963 przez drużynę w składzie:
Stanisław BitnerJan Jeżowski, Julian KlukowskiZbigniew Szurig oraz Czesław KuklewiczAndrzej Wilkosz.

Najdłużej zdobywającym medale jest urodzony w roku 1939 Julian Klukowski, który zdobył 4 złote, 7 srebrnych i 6 brązowych. Pierwszy medal zdobył na 23. Mistrzostwach Europy w Baden-Baden w roku 1963. Ostatni medal zdobył z drużyną seniorów na 52. Drużynowych Mistrzostwach Europy w Brydżu Sportowym w Abacji (Chorwacja) w roku 2014.

Najwięcej medali dla Polski zdobyli Cezary Balicki i Adam Żmudziński: po 4 złote, 8 srebrnych i 8 brązowych. Najwięcej złotych medali (9) dla Polski zdobył Piotr Gawryś (7 w kategorii open, jeden w kategorii mikstów i jeden w kategorii juniorów).

W kategoriach młodzieżowych największy dorobek ma Justyna Żmuda, która zdobyła 7 złotych medali (cztery w kategorii Dziewcząt, dwa w kategorii Mikstów Młodzieżowych i jeden w kategoriach Młodzieży Szkolnej), 2 srebrne (w kategorii Juniorów) oraz 1 brązowy (w kategorii Dziewcząt). Justyna Żmuda ma także brązowy medal zdobyty w kategorii kobiet.

Spis treści

Lista medali | edytuj kod

Na końcu tego rozdziału znajduje się tabela zawierająca wszystkie medale polskich brydżystów. Wcześniej jednak podano:

 • kryteria, według których wybrano określone zawody na poziomie światowym i europejskim: Olimpiady i Mistrzostwa.
  Na końcu opracowania, w rozdziale Inne sukcesy polskich zawodników, podano medalowe pozycje zawodników polskich w zawodach niespełniających kryteriów wyboru;
 • opis kolumn tabeli.

Uwzględnione zawody WBF | edytuj kod

Opracowanie zawiera wykaz medali uzyskany na Olimpiadach i Mistrzostwach Świata w poszczególnych kategoriach. Poniżej podano oznaczenie zawodów użytych w tabeli z krótkim opisem.

 • – Mistrzostwa świata (World Teams)[3] ;
Najstarsze Mistrzostwa WBF powstałe (jeszcze przed założeniem WBF) z inicjatywy prywatnej. Pierwsze mistrzostwa świata Bermuda Bowl odbyły się w 1950 roku, na Bermudach. Następnie przekształciły się w regularne pojedynki pomiędzy USA a zwycięzcą Mistrzostw Europy. Od 1957 roku w zawodach tych reprezentowane są inne strefy. Polacy startowali w tych Mistrzostwach od 1981 roku zdobywając od razu brązowy medal. Od 1974 roku rozgrywane są zawody kobiet: Venice Cup. Od roku 2011 rozgrywane są zawody seniorów: Senior Bowl. (W roku 2000 rozgrywano turniej pokazowy i Polacy zdobyli tam pierwsze miejsce.)
 • MŚ MB – Zawody BAM w ramach światowych kongresów młodzieżowych(World Youth Congres: Board-A-Match)[4];
 • MŚ MC – Światowe kongresy młodzieżowe (World Youth Congres)[4] ;
Są to masowe zawody młodzieżowe rozgrywane od 2009 roku. Składają się z turnieju teamów, par i zawodów indywidualnych. Brak ograniczeń na liczbę zawodników z jednego kraju.
 • MŚ MI – Indywidualne mistrzostwa świata(World Masters Indywidual)[5] ;
Turniej zaproszeniowy odbywający się od 1992 roku. Do roku 2000 zawody obywały się co 2 lata. Obecnie co 4 lata.
 • MŚ O – Olimpiady brydżowe (IOC Grand Prix)[6] ;
Zawody MKOl Grand Prix rozpoczęły się w 1998 roku, aby wesprzeć wysiłek WBF wprowadzeniem brydża do Igrzysk Olimpijskich. Początkowo były zawody otwarte i kobiet. Później doszły zawody juniorów. Zawody powtórzono w roku 1999, 2000 i 2002. Nie są dalej kontynuowane. Konkurs ten został zainaugurowany w 1997 roku i odbywa się w latach nieparzystych w połączeniu z Mistrzostwami Świata Teamów. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Teamów rozpoczynają się po rundzie kwalifikacyjnej do Bermuda Bowl, Venice Cup i Senior Cup. Zawody są otwarte dla graczy wszystkich kategorii, którzy mogą tworzyć zespoły bez ograniczenia dotyczących narodowości.
 • MŚ TX – Światowe mistrzostwa teamów mikstowych (World Mixed Teams Championship)[8] ;
Dwie pierwsze edycje tych zawodów odbyły się w latach 1962 i 1974. Ponownie zostały uruchomione w roku 1996 i odbywają się w latach przestępnych. Zespoły uczestniczące w Światowych Mistrzostwach Teamów Mikstowych mogą być międzynarodowe.
 • MŚ UT – Akademickie mistrzostwa świata (World University Team Cup)[9] ;
Konkurs jest otwarty dla akademickich drużyn narodowych i jest rozgrywany pod auspicjami FISU (Fédération Internationale du Sport Universitaire).
 • MŚ WS – Seria brydżowych zawodów światowych (World Bridge Series championship)[10] ;
Są to zawody rozgrywane co 4 lata, w latach parzystych ale nie przestępnych (1990, 1994, ...). Składają się z zawodów teamów mikstowych, otwartych, kobiecych i seniorów typu przegrywający odpada. Są również zawody par w różnych kategoriach.
 • MŚ YT – Młodzieżowe mistrzostwa świata teamów (World Youth Team Championship)[11] ;
Zawody odbywają się od 1987 roku co 2 lata (w latach nieparzystych do 2005 r., w latach parzystych, począwszy od 2006 r.). Turniej ma podobny format do Bermuda Bowl i przeznaczony jest dla graczy do 26 lat. Od 2001 roku wprowadzono konkurencję młodzieży szkolnej (do 21 roku) a od roku 2010 wprowadzono konkurencję dziewcząt.
 • WBG – zawody brydżowe rozgrywane od 2008 roku w ramach WMSG (World Bridge Games)[12] .

Uwzględnione zawody EBL | edytuj kod

Opracowanie zawiera wykaz medali zdobytych w Mistrzostwach Europy oraz w Otwartych Mistrzostwach Europy w poszczególnych kategoriach. Podano również (jako osobne) zawody, te które zostały wchłonięte w wymienionym wcześniej wykazie. Poniżej oznaczenie zawodów użyte w tabeli.

 • ME – Mistrzostwa Europy teamów (European Team Championships)[13] ;
W Mistrzostwach Europy teamów występuje jedna drużyna z każdego kraju. Format rozgrywek polega na meczach "każdy z każdym" i zespół z największą sumą punktów jest zwycięzcą turnieju. Mistrzostwa Europy Teamów były pierwszą międzynarodową konkurencją w Europie. Pierwsze zostały rozegrane w roku 1932 w Scheveningen (Holandia) i było prowadzone pod auspicjami International Bridge League (IBL), prekursora World Bridge Federation. Zawody przestały być rozgrywane w czasie wojny a po wojnie zostały wznowione w roku 1948 w ramach Europejskiej Ligi Brydżowej (EBL). Pierwotnie rozgrywano zawody tylko otwarte. Od 4 Mistrzostw Europy (w roku 1935) rozgrywane są także zawody kobiece a od 42 (w roku 1995) również w konkurencji seniorów. Polacy startują w Mistrzostwach Europy teamów od ich 18 edycji (1957). Pierwszym medalem polaków jest brązowy medal na 23 ME w roku 1963. Drużynowe Mistrzostwa Europy Teamów są również kwalifikacją do Mistrzostw Świata (Bermuda Bowl, Venice Cup i Senior Bowl).
 • ME Mp – Europejskie mistrzostwa par (otwarte – European Open Pairs Championships[14], kobiet – European Women Pairs Championships[15], seniorów – European Senior Pairs Championships[16]) ;
Pierwsze otwarte mistrzostwa Europy par odbyły się w Cannes, Francja, w 1976 roku. Na jedenaście edycji tych zmagań 6 wygrały pary francuskie a 5 polskie. Kobiece Mistrzostwa Europy Par powstały w 1987 roku z inicjatywy kobiecej sekcji EBL. Konkurs dla europejskich seniorów (tj. powyżej 55 lat) powstał w roku 1989. Europejskie Mistrzostwa Par istniały jako 3 niezależne imprezy do roku 2001. Od roku 2003 zostały włączone do Otwartych Mistrzostw Europy.
 • ME Mł – Młodzieżowe mistrzostwa Europy (teamów – European Youth Teams Championships[17] i Par – European Youth Pairs Championships[18]) ;
Młodzieżowe mistrzostwa Europy teamów są flagowymi zawodami EBL dla młodzieży. Aktualnie składają się z 3 serii rozgrywek: dla juniorów (do 25 lat), młodzieży szkolnej (do 20 lat) oraz dla dziewcząt (do 25 lat). Z każdego kraju może być tylko jedna drużyna i rozgrywki prowadzone są systemem każdy z każdym. Drużyna z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą. Zawody te są jednocześnie europejskimi eliminacjami Światowych Mistrzostw Teamów Młodzieży. Rozgrywane są co dwa lata. Młodzieżowe mistrzostwa Europy par juniorów wystartowały w roku 1991. Rozgrywane były początkowo barometrem w 4 sesjach. W roku 1995 zaczęły się młodzieżowe mistrzostwa Europy młodzieży szkolnej. Od 2008 roku wystartowały młodzieżowe mistrzostwa Europy par dziewcząt i edycje 2008 i 2010 wygrały pary polskie!
 • ME Op – Otwarte mistrzostwa Europy (European Open Bridge Championships)[19] ;
Zapoczątkowane w 2003 roku otwarte mistrzostwa Europy wchłonęły kilka istniejących poprzednio mistrzostw. Odbywają się co dwa lata i są zawodami teamów oraz par w 4 kategoriach: miksty, otwarta, kobiety i seniorzy. W zawodach tych mogą startować (jednej parze lub teamie) zawodnicy z różnych krajów (również z po za Europy) bez ograniczeń na liczbę zawodników z jednego kraju. W 2011 roku otwarte mistrzostwa Europy odbyły się w Poznaniu.
 • ME Un – Akademickie mistrzostwa Europy (European Universities Championship)[20] .
Akademickie mistrzostwa Europy są zawodami dla drużyn reprezentujących uczelnie wyższe. Impreza została zainaugurowana w 2009 roku i ma odbywać się co dwa lata. W 2011 roku gospodarzem imprezy była Warszawa. Akademickie mistrzostwa Europy są organizowane i prowadzone przez EUSA.

Znaczenie kolumn | edytuj kod

 • LP (Liczba porządkowa);
 • S (strefa) – 0: Świat, 1: Europa;
 • Zaw (Zawody opisane powyżej);
 • Typ – Ind (zawody indywidualne), Pary, Team-y;
 • Kat (kategoria):
  • Open,
  • Kob (Kobiety – Women),
  • Mik (Mikst – Mixed),
  • Sen (Seniorzy – Seniors).
  • Młodzieżowe (Youth):
   • Jun (Juniorzy – Juniors),
   • Szk (młodzież Szkolna – Youngsters)[21],
   • Dz (Dziewczęta – Girls),
   • Kad (Kadeci - Kids),
   • Uni (Studenci – University),
   • MMł (Miksty Młodzieżowe – Youth Mixed);
 • Miejsce – miasto i państwo gdzie odbywały się zawody;
 • Data – okres w którym rozgrywano zawody;
 • P – pozycja medalowa zawodników wymienionych w danym wierszu;
 • F – liczba zawodników NIE będących Polakami[a];
 • Skład – członkowie drużyny lub pary lub osoba zdobywająca medal indywidualny[22]. W przypadku teamów nie podano nazwy drużyny wówczas gdy była to nazwa Poland.

Zestawienie medali | edytuj kod

Poniższe dane posortowane są (LP) w porządku chronologicznym: (Rok + Mies + Dzień + Kat + Typ + P). Jeśli chcesz widzieć je w kolejności odwrotnej, to należy nacisnąć znak trójkąta za nazwą kolumny. Jeśli znak trójkąta jest "do góry/na dół", to dane są w porządku rosnącym/malejącym.
Jeśli chcesz dane mieć uporządkowane inaczej (niż chronologicznie) to naciśnij (raz lub dwa razy) znak trójkąta przy pozostałych kolumnach:

 • LP: (Rok, Mies, Dzień, Kat, Typ, P);
 • Strefa: (S);
 • Zaw: (Zaw, Kat, Typ, P, Rok, Mies, Dzień);
 • Typ: (Typ, Kat, P, Rok, Mies, Dzień);
 • Miejsce: (Miejsce);
 • Kat: (Kat, P, Rok, Mies, Dzień);
 • Data: (Kat, Rok, Mies, Dzień, P);
 • P: (P, Kat, Rok, Mies, Dzień);
 • F: (F).

Podsumowanie według kategorii | edytuj kod

W sumie (do 6 listopada 2014) zawodnicy polscy w zawodach Światowych i Europejskich zdobyli 168 medali: 68 złotych, 53 srebrnych oraz 47 brązowych. W 20 przypadkach w drużynach, w których zdobywano medale byli również zawodnicy z innych krajów. W pozostałych przypadkach cały skład drużyny był z Polski[a].

Poniższe zestawienie pokazuje liczbę medali zdobytych w poszczególnych kategoriach (Najeżdżając kursorem na poszczególne wartości można zobaczyć numery medali):

Podsumowanie według zawodników | edytuj kod

Poniższa tabela pokazuje jakie medale zdobyli poszczególni zawodnicy[201].

 • W kolumnie Zawodnik są wpisane imiona i nazwisko zawodnika zgodnie z aktualną wartością w systemie CEZAR.
 • W kolumnie PID znajduje się (unikalny) identyfikator zawodnika w systemie CEZAR.
 • W kolumnie T znajduje się tytuł klasyfikacyjny zawodnika.
 • Kolumna P przyjmuje wartość 1 dla medali złotych, 2 dla srebrnych oraz 3 dla brązowych.
 • Kolumna Σ pokazuje sumę wszystkich medali określonego koloru. Jest to z jednej strony suma dla wszystkich kategorii a z drugiej suma dla wszystkich typów zawodów.
 • W kolumnach kategorii (Open, Kob, Mik, Sen, Jun, Szk, Dz, Uni oraz MMł) są sumy medali określonego kruszcu dla danej kategorii.
 • W kolumnach typów zawodów (Team, Pary oraz Ind) są sumy zdobytych medali określonego kruszcu dla danego typu.
 • Poniższe dane uporządkowane są (wstępnie) według nazwisk zawodników.
 • Jeśli chcesz dane mieć uporządkowane inaczej (niż według nazwisk zawodników) to naciśnij (raz lub dwa razy) znak trójkąta przy pozostałych kolumnach:
  • Nr: (Nazwisko, imiona, PID, P);
  • Zawodnik: (Zawodnik);
  • PID: (PID, P);
  • T: (T, Σ, PID, P);
  • P: (P, PID);
  • Σ: (Σ, PID);
  • Open, Kob, Mik, Sen, Jun, Szk, Dz, Uni, MMł: (zz, ss, bb_PID, P);
  • Team, Pary, Ind: (zz, ss, bb_PID, P).
 • Ustawienie kursora nad wartością w kolumnie sumy (Σ) spowoduje pojawienie się wykazu numerów medali (z pierwszej tabeli), które uwzględnione są dla danego wiersza.

W powyższej tabeli występuje w sumie 190 (różnych) zawodniczek i zawodników.

Inne sukcesy polskich zawodników. | edytuj kod

Oprócz wymienionych w pierwszej tabeli medali z najważniejszych zawodów światowych i europejskich zawodnicy polscy na arenach międzynarodowych odnieśli szereg sukcesów.

Sukcesy wymienione poniżej – choć stanowią ważne osiągnięcia w dorobku poszczególnych zawodników – nie znalazły się na liście medali zdobytych przez Polaków, gdyż:

 • były w ramach innych stref (lista zawiera TYLKO medale zdobyte w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata i Olimpiadach); lub
 • były zawodami zaproszeniowymi; lub
 • miały mniejszą rangę niż Mistrzostwa Europy.

Zawody światowe i zawody w strefie 1 (Europa) | edytuj kod

 1. 12. Europejski Puchar Mistrzów w Brydżu Sportowym w roku 2012. 3 miejsce: Ruch SA AZS Politechnika Wroclaw: Stanisław Gołębiowski, Piotr Gawryś, Michał Klukowski, Michał Kwiecień, Włodzimierz Starkowski, Piotr Tuczyński[202]
 2. 11. Europejskie Młodzieżowe Mistrzostwa Par w Brydżu Sportowym w roku 2012. Puchar Prezydenta. 1 miejsce: Kamil MadejAdam Lonski.
 3. Transnational Seniors Pairs w Maastricht. 2000. 1 miejsce: Andrzej Milde (Pol), Hansem Humburgiem (Ger)[203].
 4. Pokazowe Drużynowe Mistrzostwa Świata Seniorów (Senior Bowl) w roku 2000 w Maastricht. 1 miejsce: Aleksander Jezioro, Julian Klukowski, Janusz Cyprian Nowak, Stefan Szenberg, Andrzej Wilkosz[204].
 5. Puchar Europy "Philip Morris". Rzym 1981. 1 miejsce: Budowlani Poznań: Tadeusz Galica, Marek Kudła, Aleksander Łabędzki, Andrzej Milde, Marek Szukała, Henryk Wolny[205][206]
 6. Puchar Europy "Philip Morris". San Remo 1982. 3 miejsce: Czarni Słupsk: Piotr Gawryś, Bolesław Ostrowski, Tomasz Przybora, Tadeusz Ralko, Marcin Leśniewski, Andrzej Żurek[207]
 7. Puchar Europy "Philip Morris". Malmö. 1984. 1 miejsce: Czarni Słupsk: Piotr Gawryś, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Bolesław Ostrowski, Tomasz Przybora, Henryk Wolny[208][209]
 8. 3 Puchar Europy. Barcelona. 2004. 2 miejsce: CW – Poland (Computerland): Cezary Balicki, Stanisław Gołębiowski, Mariusz Kwieciński, Wojciech Olański[1], Włodzimierz Starkowski, Adam Żmudziński[210][211]
 9. 6 Puchar Europy. Wrocław. 2007. 2 miejsce: SAPW – Poland: Cezary Balicki (Pol), Aleksandr Dubinin (Rus), Andriej Gromow (Rus), Wojciech Olański (Pol), Włodzimierz Starkowski (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[212][213]
 10. Puchar Europy "Philip Morris". 1978/79. Dzielone 2..3 miejsce: Andrzej Macieszczak[214].
 11. Puchar Europy "Philip Morris". 1978/79. Dzielone 2..3 miejsce: Janusz Połeć[214].
 12. Puchar Europy "Philip Morris". 1979/80. Dzielone 1..2 miejsce: Andrzej Macieszczak[214].
 13. Puchar Europy "Philip Morris". 1979/80. Dzielone 1..2 miejsce: Janusz Połeć[214].
 14. Puchar Europy "Philip Morris". 1980/81. 1 miejsce: Bolesław Ostrowski[214].
 15. Puchar Europy "Philip Morris". 1980/81. 2 miejsce: Henryk Wolny[214].
 16. Puchar Europy "Philip Morris". 1981/82. 2 miejsce: Wit Klapper, Włodzimierz Wala[214].
 17. Puchar Europy "Philip Morris". 1982/83. 2 miejsce: Bolesław Ostrowski, Henryk Wolny[214].
 18. Top 16. London. Sanday Times i Macallan. 1972. 1 miejsce: Łukasz Lebioda, Andrzej Wilkosz[214].
 19. Top 16. London. Sanday Times i Macallan. 1994. 1 miejsce: Cezary Balicki, Adam Żmudziński[214].
 20. Top 16. London. Sanday Times i Macallan. 1995. 3 miejsce: Cezary Balicki, Adam Żmudziński[214].
 21. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 1990. 3 miejsce: Krzysztof Martens, Marek Szymanowski[214].
 22. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 1997. 3 miejsce: Krzysztof Martens, Marek Szymanowski[214].
 23. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 2000. 3 miejsce: Krzysztof Jassem, Piotr Tuczyński[214].
 24. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 2001. 3 miejsce: Krzysztof Jassem, Piotr Tuczyński[214].

Zawody w innych strefach | edytuj kod

Zawody w strefie Ameryki Północnej | edytuj kod

 1. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2001, Kansas City, 1 miejsce teamu Andriej Gromow (Ros), Aleksandr Pietrunin (Ros), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 2. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2001, Kansas City, 2 miejsce teamu George Rosenkranz (USA), Sam Lev (USA), John Mohan (Usa), Piotr Gawryś (Pol), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 3. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2002, Houston, 1 miejsce teamu Reese Milner (USA), Marc Jacobus (USA), Sam Lev (USA), John Mohan (Usa), Piotr Gawryś (Pol), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 4. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2006, Dallas, 2 miejsce teamu Roy Welland (USA), Bjorn Fallenius (USA), Zia Mahmood (USA), Michael Rosenberg (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 5. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2008, Detroit, 1 miejsce teamu Bogusław Gierulski, Krzysztof Jassem, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Jerzy Skrzypczak[215].
 6. Summer Championships – Spingold Master Knockout Teams, 1997, Albuquerque. 1 miejsce teamu: Grant Baze (USA), Tipton Golias (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol), Marcin Leśniewski (Pol), Marek Szymanowski (Pol)[214].
 7. Summer Championships – Spingold Master Knockout Teams, 1998, Chicago. 2 miejsce teamu: Grant Baze (USA), Michael Whitman (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol), Marcin Leśniewski (Pol), Marek Szymanowski (Pol)[214].
 8. Summer Championships – Spingold Master Knockout Teams, 2003, Long Beach. 1 miejsce teamu: Roy Welland (USA), Bjorn Fallenius (USA), Zia Mahmood (USA), Michael Rosenberg (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 9. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 1997, Saint Louis. 2 miejsce teamu: George Rosenkranz (USA), Eddie Wold (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol), Marcin Leśniewski (Pol), Marek Szymanowski (Pol)[214].
 10. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 2003, New Orleans. 2 miejsce teamu: Roy Welland (USA), Bjorn Fallenius (USA), Zia Mahmood (USA), Michael Rosenberg (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 11. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 2003, New Orleans. 2 miejsce teamu: Gary Cohler (USA), Curtis Cheek (USA), John Grue (USA), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 12. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 2006, Hawaii. 1 miejsce teamu: Gary Cohler (USA), Curtis Cheek (USA), John Grue (USA), Jacek Pszczoła (Pol)[216][217].
 13. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 1990. 1 miejsce pary: Piotr Gawryś (Pol), Elyakin Shoufel[214].
 14. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 2001. 1 miejsce pary: Michał Kwiecień, Jacek Pszczoła[214].
 15. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 2004. 1 miejsce pary: Jacek Pszczoła (Pol), Sam Lew (USA)[214].
 16. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 1995. 1 miejsce teamu: Michael Polowan (USA), Sam Lew (USA), Piotr Gawryś (Pol), Krzysztof Lasocki (Pol)[214].
 17. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 2001. 1 miejsce teamu: Robert Blanchard (USA), Sam Lew (USA), Piotr Gawryś (Pol), Krzysztof Jassem (Pol)[214].

Zawody w strefie Azjatyckiej | edytuj kod

 1. NEC Bridge Festival – Jokohama. 1998. 2 miejsce teamu: Michael Polowan (USA), Sam Lew (USA), Piotr Gawryś (Pol), Marcin Leśniewski (Pol)[214].
 2. NEC Bridge Festival – Jokohama. 2001. 1 miejsce teamu: John Mohan (USA), Sam Lew (USA), Pinhas Romik (USA), Piotr Gawryś (Pol), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 3. NEC Bridge Festival – Jokohama. 2003. 2 miejsce teamu: Michał Kwiecień, Jacek Pszczoła, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens[214].
 4. NEC Bridge Festival – Jokohama. 2005. 2 miejsce teamu: Andriej Gromow (Ros), Aleksandr Dubinin (Rus), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].

Kartoteki zawodników | edytuj kod

 1. PZBS: MSC Cezar. [dostęp 2011-12-16]. Centralna Ewidencja Zawodników i Rozgrywek.
 2. WBF: BRIDGE PEOPLE (ang.). [dostęp 2011-12-16]. Kartoteka WBF.

Uwagi | edytuj kod

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p Dla określenia iż zawodnik jest z Polski przyjęto obecność liter POL przed kodem zawodnika (WBF code). Uwzględniono tylko te zawody, w momencie których przynajmniej jeden z zawodników miał przedrostek POL.
  Następujący zawodnicy:
  1. Tomasz Gotard (od 1986 roku kod GER),
  2. Wiktor Markowicz (do 2008 roku kod USA),
  3. Wojciech Olański (od 2003 roku kod LTU),
  4. Jacek Pszczoła (od 2006 roku kod USA)
  w tym opracowaniu traktowani są jako zawodnicy polscy.
 2. W czasie trwania 14. Otwartych Mistrzostw Świata w październiku 2014 na kongresie WBF zatwierdzono decyzję komisji kar o odebraniu medalu drużynie Niemiec (dyskwalifikacja pary) - Biuletyn 7 (ang.). [dostęp 2014-10-17].
 3. a b c d e f g h i j k l Joanna Krawczyk w kartotece WBF (od 2010 roku) i w Cezar'ze występuje jako Joanna Taczewska
 4. a b Małgorzata Pasternak w kartotece WBF (od 2008 roku) i w Cezar'ze występuje jako Małgorzata Sawicka
 5. a b Nazwisko Włodzimierza Karłowicza w sprawozdanich WBF podano błędnie jako Włodzimierz Karkowicz. Zawodnik ten jest również w kartotece WBF pod własnym nazwiskiem.
 6. Marek Witek występuje w kartotekach WBF również jako Paweł Witek oraz jako Marek Witak!

Przypisy | edytuj kod

 1. World Championships & events (ang.). WBF. [dostęp 2011-11-05].
 2. EBL championships (ang.). EBL. [dostęp 2011-11-05].
 3. WBF: WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 4. a b WBF: WORLD YOUTH CONGRESS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 5. WBF: WORLD MASTERS INDIVIDUAL (ang.). [dostęp 2011-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
 6. WBF: IOC GRAND PRIX (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 7. WBF: WORLD TRANSNATIONAL OPEN TEAM CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 8. WBF: WORLD MIXED TEAMS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 9. WBF: WORLD UNIVERSITY TEAM CUP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 10. WBF: WORLD BRIDGE SERIES CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 11. WBF: WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 12. WBF: WORLD BRIDGE GAMES (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-11].
 13. EBL: EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 14. EBL: EUROPEAN OPEN PAIRS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 15. EBL: EUROPEAN WOMEN PAIRS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 16. EBL: EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 17. EBL: EUROPEAN YOUTH TEAMS CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 18. EBL: EUROPEAN YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 19. EBL: EUROPEAN OPEN BRIDGE CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 20. EBL: EUROPEAN UNIVERSITIES CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 21. Są to zawodnicy, którzy w chwili zawodów nie mają przekroczone 20 lat. Większość zawodników, którzy zdobyli medale w tej kategorii to Arcymistrzowie i Mistrzowie Międzynarodowi!
 22. Pisownię nazwisk i imiion w tej tabeli dostosowano do zasad języka polskiego. Zachowano jednak nazwiska zawodniczek w momencie zawodów.
 23. FISU: 7th World University Bridge Championships – Opatija Croatia – November1-7, 2014. Results (ang.). [dostęp 2014-11-02].
 24. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Open Pairs (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 25. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Senior Pairs (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 26. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Rand Cup (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 27. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Rosenblum Cup (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 28. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Mixed (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 29. a b c EBL: 12th European Youth Bridge Pairs Championship. Burghausen, Germany. 12 - 19 July 2014. Results. (ang.). [dostęp 2014-07-13].
 30. EBL: 52nd EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS. Results (ang.). 2014. [dostęp 2014-06-29].
 31. a b 41st World Bridge Team Championships. Nusa Dua, Bali, Indonesia • 16 - 29 September 2013. Results (ang.). WBF. [dostęp 2013-09-18].
 32. EBL: 24th European Youth Team Championships, Wroclaw, Poland, 11 - 20 July 2013. Results (ang.). [dostęp 2013-07-13].
 33. EBL: 6th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS, Ostend, Belgium • 15 - 29 June 2013. Results (ang.). [dostęp 2013-06-26].
 34. EBL: 6th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS, Ostend, Belgium • 15 - 29 June 2013 (ang.). [dostęp 2013-06-26].
 35. a b WBF: 14th World Bridge Games, Lille, France. 9-23 August 2012. Results (ang.). [dostęp 2012-07-27].
 36. a b Oficjalna strona 14. Młodzieżowych Mistrzostw Świata w brydżu sportowym (ang.). [dostęp 2012-07-18].
 37. a b WBF: Sixth World University Bridge Championships – Reims 2012 – Ranking (ang.). [dostęp 2012-07-17].
 38. a b c d e f EBL: 11th EUROPEAN YOUTH BRIDGE PAIRS CHAMPIONSHIP. Vejle, Denmark, 1 – 6 July 2012. Results. (ang.). [dostęp 2012-07-03].
 39. EBL: 51st EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS. Results (ang.). 2012. [dostęp 2012-06-23].
 40. WBF: 40th World Team Championships • 6th d'ORSI SENIOR BOWL KNOCKOUT (ang.). 2011. [dostęp 2011-10-31].
 41. WBF: 40th World Team Championships • Days and Rounds (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-01].
 42. a b PZBS: 2nd EUROPEAN UNIVERSITIES CHAMPIONSHIP • Results & Participants (University series) (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-07].
 43. a b EBL: 23th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-04].
 44. a b EBL: 23th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-04].
 45. a b c d e EBL: 5th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 46. WBF: 13th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior KO Teams) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-06].
 47. a b c WBF: 13th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-06].
 48. a b WBF: 13th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls Teams) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-07].
 49. Daily Bulletin 09.. „5th World University Bridge Championship.”, 2010 (ang.). 
 50. EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 51. a b c d EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 52. a b EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 53. EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Girls series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 54. a b EBL: 50th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-03].
 55. a b EBL: 50th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-03].
 56. EBL: 1st EUROPEAN UNIVERSITIES CHAMPIONSHIP • Results & Participants (University series) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-05].
 57. a b WBF: 39th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-06].
 58. a b c WBF: 39th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-01].
 59. WBF: 39th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Bermuda Bowl, Venice Cup, Senior Bowl) (ang.). 2009. [dostęp 2011-10-31].
 60. WBF: 1st WORLD YOUTH CONGRESS • Results & Participants (Juniors B-A-M) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-07].
 61. a b WBF: 1st World Youth Bridge Congress • Days and Rounds (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-07].
 62. WBF: 7th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Juniors MP Pairs) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-07].
 63. a b EBL: 22th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 64. a b EBL: 22th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 65. EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open Pairs) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 66. a b c d e EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 67. a b EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 68. a b EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior Pairs) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 69. WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Results & Participants (Juniors Teams) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 70. a b c WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Days and Rounds (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 71. WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Results & Participants (Juniors Teams) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-07].
 72. WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Results & Participants (Juniors Pairs) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].
 73. WBF: 4th WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Results & Participants (University) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-07].
 74. WBF: 4th WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Bulletin 7 (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-07].
 75. EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 76. a b c d e f EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 77. a b c EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 78. a b EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Girls series) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 79. a b WBF: 38th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-06].
 80. a b WBF: 38th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-06].
 81. EBL: 3rd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Women series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 82. a b EBL: 3rd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 83. EBL: 3rd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 84. a b c EBL: 21th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 85. a b c EBL: 21st EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 86. WBF: 3rd WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Results & Participants (University) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 87. WBF: 11th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters Teams) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 88. WBF: 11th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 89. WBF: 6th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Juniors MP Pairs) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 90. a b c WBF: 6th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Days and Rounds (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 91. a b WBF: 6th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Schools Pairs) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 92. WBF: 12th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior KO Teams) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-06].
 93. a b WBF: 12th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-06].
 94. WBF: 12th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior series) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-06].
 95. WBF: 37th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-06].
 96. WBF: 37th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-06].
 97. WBF: 10th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Juniors Teams) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-07].
 98. WBF: 10th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP • Days and Rounds (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-07].
 99. a b EBL: 20th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 100. a b EBL: 20st EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 101. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 102. a b c d EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 103. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open Pairs) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-04].
 104. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-04].
 105. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior Pairs) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-04].
 106. WBF: 2nd WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Results & Participants (University) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 107. WBF: 12th World Team Olympiad • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 108. a b c EBL: 19th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 109. a b c EBL: 19st EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 110. a b EBL: 47th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-03].
 111. a b EBL: 47th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-03].
 112. WBF: 1st WORLD JUNIOR INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Schools Pairs) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 113. WBF: 1st WORLD JUNIOR INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 114. WBF: 1st WORLD SCHOOLS TEAM CHAMPIONSHIP, New York, U.S.A. • 12 – 14 July 2004. Juniors and Youngsters (ang.). [dostęp 2012-01-20].
 115. WBF: 9th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters Teams) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-07].
 116. WBF: 9th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-07].
 117. EBL: 1st EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open series) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 118. a b c EBL: 1st EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 119. a b EBL: 1st EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior Pairs) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 120. WBF: 11th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open KO Teams) (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-06].
 121. WBF: 11th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-06].
 122. EBL: 18th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-04].
 123. EBL: 18th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-04].
 124. WBF: 4th IOC GRAND PRIX • Results & Participants (Open) (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-07].
 125. WBF: 4th IOC GRAND PRIX • Days and Rounds (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-07].
 126. a b WBF: 35th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Bermuda Bowl, Venice Cup, Senior Bowl) (ang.). 2001. [dostęp 2011-10-31].
 127. a b WBF: 35th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-01].
 128. a b EBL: 45th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-03].
 129. a b EBL: 45th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-03].
 130. EBL: 11th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-04].
 131. EBL: 11th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-04].
 132. WBF: 11th WORLD TEAM OLYMPIAD • Results & Participants (Junior series) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-05].
 133. a b WBF: 11th WORLD TEAM OLYMPIAD • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-05].
 134. WBF: 11th WORLD TEAM OLYMPIAD • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-06].
 135. EBL: 17th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-04].
 136. EBL: 17th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-04].
 137. WBF: 5th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Results & Participants (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-07].
 138. WBF: 5th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-07].
 139. WBF: 34th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-06].
 140. WBF: ORBIS WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-06].
 141. EBL: 10th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1999. [dostęp 2011-11-04].
 142. a b c d EBL: 10th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1999. [dostęp 2011-11-04].
 143. a b c EBL: 10th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1999. [dostęp 2011-11-04].
 144. WBF: 10th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open series) (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-06].
 145. a b c WBF: 10th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-06].
 146. a b WBF: 10th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior KO Teams) (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-06].
 147. EBL: 16th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-04].
 148. EBL: 16th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-04].
 149. WBF: 4th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Results & Participants (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-07].
 150. WBF: 4th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Days and Rounds (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-07].
 151. a b c WBF: 33th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-06].
 152. a b c WBF: 33th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-06].
 153. a b EBL: 43th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-03].
 154. a b EBL: 43th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-03].
 155. EBL: 9th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-04].
 156. EBL: 9th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-04].
 157. EBL: 4th EUROPEAN MIXED CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 1996. [dostęp 2011-11-04].
 158. a b EBL: 42th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1995. [dostęp 2011-11-03].
 159. EBL: 8th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1995. [dostęp 2011-11-04].
 160. EBL: 4th EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1995. [dostęp 2011-11-04].
 161. WBF: 9th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open KO Teams) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-06].
 162. WBF: 9th WORLD OPEN PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Open series) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-06].
 163. a b WBF: 9th WORLD MIXED PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-06].
 164. EBL: 14th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-04].
 165. EBL: 2nd EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1993. [dostęp 2011-11-05].
 166. EBL: 41th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1993. [dostęp 2011-11-03].
 167. EBL: 3rd EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1993. [dostęp 2011-11-04].
 168. WBF: 1st GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Results & Participants (ang.). 1992. [dostęp 2011-11-07].
 169. EBL: 2nd EUROPEAN MIXED CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 1992. [dostęp 2011-11-04].
 170. WBF: 30th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1991. [dostęp 2011-10-31].
 171. EBL: 40th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1991. [dostęp 2011-11-03].
 172. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 7/8 (413-414), s. 7..10, 7/8 1991. 
 173. WBF: 8th WORLD OPEN PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Open series) (ang.). 1990. [dostęp 2011-11-06].
 174. WBF: 29th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1989. [dostęp 2011-10-31].
 175. EBL: 5th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1989. [dostęp 2011-11-04].
 176. EBL: 1st EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1989. [dostęp 2011-11-04].
 177. EBL: 39th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1989. [dostęp 2011-11-04].
 178. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 8 (390), s. 3..8, 8 1989. 
 179. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 9 (391), s. 3..9, 9 1989. 
 180. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 10 (392), s. 5..12, 10 1989. 
 181. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 11-12 (393-394), s. 22..28, 11-12 1989. 
 182. WBF: 7th WORLD TEAM OLYMPIAD • Results & Participants (Open series) (ang.). 1984. [dostęp 2011-11-05].
 183. EBL: 8th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1982. [dostęp 2011-11-04].
 184. WBF: 25th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1981. [dostęp 2011-10-31].
 185. EBL: 35th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1981. [dostęp 2011-11-04].
 186. EBL: 2nd EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1980. [dostęp 2011-11-04].
 187. Tomasz Przybora. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 6 (283), s. 4..6, 6 1980. 
 188. Maciej Macieszczak. Konkurencja open. „Brydż”. 6 (283), s. 6..11, 6 1980. 
 189. [50 lat] s. 270
 190. WBF: 5th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open KO Teams) (ang.). 1978. [dostęp 2011-11-06].
 191. [50 lat] s. 262
 192. [50 lat] s. 269
 193. [50 lat] ss. 258..259
 194. EBL: 3rd EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1972. [dostęp 2011-11-04].
 195. Krzysztof Jędrzejowski. Z kapitańskiego notatnika. „Brydż”. 9 (190), s. 5..7, 9 1972. 
 196. Krzysztof Jędrzejowski. Z kapitańskiego notatnika. „Brydż”. 10 (191), s. 3..5, 10 1972. 
 197. EBL: 28th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1970. [dostęp 2011-11-04].
 198. Jerzy Elżanowski. Estoril przeżywamy dzień po dniu. „Brydż”. 12 (169), s. 5..9, 12 1970. 
 199. Drużynowe ME w brydżu – składy reprezentacji Polski. 2008. [dostęp 2011-11-19].
 200. Stanisław Bitner. Baden-Baden. „Brydż”. 9 (82), s. 3..7, 9 1963. 
 201. Imiona (czasami podwójne) i nazwiska zawodników są zgodne z (aktualnymi) danymi w kartotece CEZAR'a.
 202. 12th European Champions' Cup. RUNNING SCORES. Opatija, Croatia • 14 - 17 November 2013 (ang.). [dostęp 2013-11-15].
 203. [50 lat] s. 252
 204. [50 lat] s. 254.
 205. EBL: 1st PHILIP MORRIS EUROPA CUP • Results & Participants (ang.). 1981. [dostęp 2011-11-04]. Podana jest inna data zawodów: 1979
 206. [50 lat] s. 266.
 207. [50 lat] s. 266.
 208. EBL: 3rd PHILIP MORRIS EUROPA CUP • Results & Participants (ang.). 1984. [dostęp 2011-11-04].
 209. [50 lat] Marian Wierszycki (pod redakcją): 50 lat Polskiego Związku Brydża Sportowego. Warszawa: Polski Związek Brydża Sportowego, 00-019 Warszawa, ul. Złota 9/4, 2008. ISBN 978-83-927879-0-7. s. 266
 210. EBL: 3rd EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Results & Participants (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 211. EBL: 3rd EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 212. EBL: 6th EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Results & Participants (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 213. EBL: 6th EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 214. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah [50 lat] Wielkie Imprezy. s. 266
 215. PZBS: Wiosenne Mistrzostwa Ameryki Północnej. 2008. [dostęp 2012-02-05].
 216. PZBS: Jesienne Mistrzostwa Ameryki Północnej. 2006. [dostęp 2012-02-11].
 217. Phillip Alder: Bridge; Clever Deduction On the Way To Victory (ang.). The New York Times, 7 grudnia 2006. [dostęp 2012-02-11].

Bibliografia | edytuj kod

 1. [50 lat] Marian Wierszycki (pod redakcją): 50 lat Polskiego Związku Brydża Sportowego. Warszawa: Polski Związek Brydża Sportowego, 00-019 Warszawa, ul. Złota 9/4, 2008. ISBN 978-83-927879-0-7.
Na podstawie artykułu: "Lista medali zdobytych przez polskich brydżystów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy