Lista miast ze świata Forgotten Realms


Lista miast ze świata Forgotten Realms w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista miast ze świata Zapomnianych Krain z gry fabularnej Dungeons & Dragons. Artykuł opisuje lokacje zarówno z podręczników do samej gry, jak z powieści i gier komputerowych.

Spis treści

Athkatla | edytuj kod

Athkatla – miasto Faerûnu leżące w zachodniej części kontynentu na Wybrzeżu Mieczy. Jest to stolica królestwa Amn, w której rządy sprawuje Anonimowa Rada Sześciu i gildia Złodziei Cienia[1]. Inne organizacje działające w tym rejonie to Zakapturzeni Czarodzieje i Harfiarze[2]. Po Pladze Czarów[potrzebny przypis] liczba osób w Radzie została zmniejszona do pięciu. W roku 1479 DR Athkatlę zamieszkiwało 122 tysiące osób[3]. Głównym targowiskiem w mieście jest promenada Waukeen, która jest dwukrotnie większa od Waterdeep[4].

Akcja gry Baldur’s Gate II: Cienie Amn rozgrywa się głównie w Athkatli[5].

Blingdenstone | edytuj kod

Blingdenstone – miasto podziemnych gnomów (svirfnebli), wykreowane przez R.A. Salvatore w książce „Ojczyzna”, a następnie wykorzystane w wielu kolejnych książkach, w tym innych autorów.

Blingdenstone znane jest przede wszystkim jako ojczyzna Belwara Dissengulpa, przyjaciela drowa renegata Drizzta Do’Urdena. Położone jest kilkadziesiąt kilometrów od Menzoberranzan. Zostało założone przez svirfnebliny uciekające przed faerimmami w Roku Kruchych Początków (-690 RD)[potrzebny przypis].

Calimport | edytuj kod

Calimport – miasto należące do państwa Calimshan. Jego najbliższymi partnerami handlowymi są miasta Memnon i Manshaka. Z miastem Manshaka utrzymuje kontakty handlowe drogą morską. Między Calimportem a Memnon kursują karawany. Królem miasta jest Sultan Vezhera[potrzebny przypis]. Miasto jest domem zabójcy Artemisa Entreri.

Candlekeep | edytuj kod

 Osobny artykuł: Candlekeep.

Candlekeep bądź Świecowa Wieża – twierdza, znajdująca się na Wybrzeżu Mieczy. Jest miejscem uczonych, znajduje się tam wielka biblioteka. Pracował tu mędrzec i jasnowidz Alaundo. Candlekeep założone zostało w roku -200 (według Rachuby Dolin[potrzebny przypis]). Zarządza nim Zakon Zaprzysięgłych. Na jego czele stoi Strażnik Ksiąg imieniem Ulraunt oraz jego pomocnik Pierwszy Czytacz Tethtoril. W Candlekeep rozpoczyna się komputerowa gra fabularna Wrota Baldura.

Ched Nasad | edytuj kod

Ched Nasad, zwane również Miastem Połyskliwych Pajęczyn, miasto kupieckie, znajdujące się w Podmroku. Unikalna architektura miasta nadaje mu szczególny wygląd, niespotykany w innych miastach, jako że składa się w głównej mierze z wielkich zwapniałych pajęczyn, stworzonych w dawnych czasach przez gigantyczne pająki-stróże. Te natomiast, układające się w kilkanaście poziomów na różnej wysokości, są wyznacznikiem pozycji zamieszkujących je istot – na najwyższych poziomach nie ma przedstawicieli niższych ras, jedynie drowy.

Podczas Wojny Pajęczej Królowej miasto zostało zniszczone przez krasnoludów-duegarów, którzy swoimi bombami zapalającymi zniszczyli wapienne sieci. Sprawili tym samym, że budynki z wyższych poziomów miasta spadły na niższe. Z 30 000 drowów, upadek miasta przeżyło tylko 3000. Za upadkiem miasta pośrednio stoi organizacja Jaezred Chaulssin, będąca pod patronatem boga Vhaerauna.

Dekapolis | edytuj kod

Dekapolis to ogólnie przyjęta nazwa tzw. Dziesięciu Miast – grupy osad znajdujących się w Dolinie Lodowego Wichru. Dziesięć Miast założonych zostało nad brzegami jezior Maer Dualdon, Lac Dinneshare i Dellon-Lune.

Na Dekapolis składają się następujące osady: Lonelywood, Termalaine, Targos, Bremen, Caer-Konig, Caer-Dineval, Easthaven, Good Mead, Dougan’s Hole i Bryn Shander.

Elturel | edytuj kod

Elturel – dawniej niezależne miasto, od 1479 DR stolica Państwa Elturgard. Położone na brzegu rzeki Chionthar, składa się z dwóch głównych dzielnic – Wysokiej Dzielnicy oraz Dzielnicy Dokowej. Miasto rządzone jest przez jednego władcę, którym jest Najwyższy Nadzorca Torma. Jego zadaniem jest upewnienie się, że miasto działa sprawnie, a okolica jest bezpieczna.

Everlund | edytuj kod

Everlund – duże miasto handlowe ludzi, elfów, półelfów i niziołków, znajdujące się na Srebrnych Marchiach. W roku 1479 DR zamieszkiwało je 23 tysiące osób[6]. Jest ono silnym i lojalnym sojusznikiem Silverymoon. Do Everlund trafia wiele karawan z południowego zachodu. W sercu miasta znajduje się Targ Dzwonu, na którym handlarze oferują swoje towary i usługi. Jego nazwa pochodzi od znajdującego się w samym centrum targu dzwonu, który ostrzega mieszkańców przed atakami na miasto. Tutejsza Rada Sześciu Starszych stanowi władzę w mieście. Przez Everlund przepływa rzeka Rauvin[7].

Fireshear | edytuj kod

Fireshear – miasto górnicze leżące we Frozenfar, w północno-zachodniej części Faerun. Usytuowane na wybrzeżu na zachód od rzeki Iceflow. Ta odległa placówka składa się z budynków wykopanych ze skały i wykonanych z kamienia, charakterystycznym elementem są głębokie piwnice, w których można było przechowywać żywność.

Luskan | edytuj kod

Luskan – duże miasto (zwane też Miastem Żagli), leżące na północy Wybrzeża Mieczy.

Luskan jest jednym z najważniejszych miast północy Wybrzeża Mieczy. Jego mieszkańcami są ludzie północy z Ruathrym, w większości byli piraci. W Luskan obejmuje władzę pięciu najwyższych kapitanów, z których każdy był niegdyś lordem wśród piratów. Prawdziwą władzę posiada jednak wspólnota magów zwana Bractwem Tajemnic (lub Tajemnym Bractwem). Jego członkowie starają się unikać konfliktów z Waterdeep i Amn.

W 1361 RD mieszkańcy Luskan podbili ojczyznę ludzi północy, wyspę Ruathrym, lecz wkrótce zostali z niej odparci przez Sojusz Lordów. Luskanie nie tylko stracili twarz, lecz poczuli się również oszukani. Z tego powodu nie zwracają uwagi na cumujących na ich wodach piratów żyjących z łupienia Waterdeep.

Menzoberranzan | edytuj kod

 Osobny artykuł: Menzoberranzan.

Menzoberranzan, zwane też Miastem Pająkówmiasto-państwo. Jest to miasto rodzinne drowa Drizzt Do’Urdena, jednego z popularniejszych bohaterów Zapomnianych Krain.

Menzoberranzan położone jest na północ od Wiecznych Wrzosowisk, pod rzeką Surbrin. Z miasta wychodzi wiele tuneli w różnych kierunkach. Najważniejsze prowadzą do Mithrilowej Hali, Księżycowego Lasu i Wysokiego Lasu. Miasto ma 32 tysiące mieszkańców, z czego 1/3 to drowy, a reszta to ich humanoidalni niewolnicy.

Społeczeństwo miasta jest matriarchalne. Zostało założone przez kapłankę Lolth o imieniu Menzoberra Bez Rodziny. Obecnie jest rządzone przez radę Matek Opiekunek z ośmiu najpotężniejszych rodów szlacheckich.

Mithrilowa Hala | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mithrilowa hala.

Mithrilowa Hala – twierdza krasnoludów, w której znajdują się duże pokłady mithrilu, który jest jej głównym surowcem eksportowym. Mithrilową Halę założył klan Battlehammer.

Neverwinter | edytuj kod

 Osobny artykuł: Neverwinter.

Neverwinter – miasto ludzi i półelfów leżące na Wybrzeżu Mieczy liczące ponad 20 000 mieszkańców. Jest nazywane także klejnotem północy i miastem zręcznych rąk[8]. Dzieli się na kilka obszarów takich jak Czarnystaw gdzie mieszka szlachta, półwysep mieszczący więzienie czy Żebracze Gniazdo, dzielnica mieszczan[9]. W roku 1372 DR miasto zostało opanowane przez chorobę o nazwie Wyjąca Śmierć, która była spowodowana przez rasę pradawnych. Podczas kataklizmu spellplague umarł dowódca Neverwinter, lord Nasher Alagondar. Dwadzieścia lat później nowym protektorem stał się Dagult Neverember, lord Waterdeep[10].

Miasto jest głównym miejscem wydarzeń gry komputerowej Neverwinter Nights, Neverwinter Nights 2, Neverwinter.

Purskul | edytuj kod

Purskul (nazywane też Miastem Spichlerzy) – miasto w Amnie, ważny przystanek dla karawan.

Scornubel | edytuj kod

Scornubel – również znane pod nazwą Miasta Karawan. Położone na zachód od The Reaching Woods, na północnym brzegu rzeki Chionthar, gdzie Trade Way zbiega się z rzeką. Jest to punkt przeładunkowy najróżniejszych karawan ze wszystkich zakątków Faerun. Towary płyną barkami, łodziami i łódkami w zachodnim kierunku w stronę Baldur’s Gate, w północno-wschodnim do Hill’s Edge oraz południowo-wschodnim do Berdusk. Dobra są również transportowane drogą lądową, głównie po Trade Way, aż do Waterdeep na północy i Calimportu na południu. Po 1385 DR miasto uratowało się od zagłady dzięki aneksji do Państwa Elturgard. Głową miasta jest urzędujący w Elurel Najwyższy Zarządca Torma.

Waterdeep | edytuj kod

Waterdeep – jedno z ważniejszych miast w Faerûnie[11] nazywane także Miastem Wspaniałości. Jest położone na południowo-zachodnim skraju Krain Północy i posiada półtora miliona mieszkańców[12]. Miasto zaczęło rozwijać się w roku 1032 KD, gdy pierwszym władcą został Ahghairon[13]. Kiedy w 1248 roku powstało wiele domów gildii, ich mistrzowie chcieli przejąć kontrolę nad miastem. Rozpoczęło to konflikt zwany Wojną Gildii, która zakończyła się bezprawiem[14].

W grze komputerowej Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark gracz ma za zadanie ochronić Waterdeep przed hordami z Podmroku.

Wrota Baldura | edytuj kod

Wrota Baldura – metropolia licząca ponad 120 tysięcy mieszkańców w 1479 DR[15]. Jest jednym z głównych ośrodków handlu na Wybrzeżu Mieczy[16]. Do powstania miasta przyczynił się awanturnik, Balduran. Dawno temu wypłynął on na zachód Morza Mieczy. Powrócił z niewyobrażalnymi skarbami dzięki którym rozbudowano rybacką osadę. Wzniesiono także mury chroniące przed atakami bandytów. Jakiś czas po zakończeniu budowy, Balduran wyruszył w kolejną wyprawę, z której jednak nigdy już nie powrócił. Po jego zniknięciu lokalni ludzie objęli władzę nad murami i zaczęli pobierać opłaty od żeglarzy wpływających do portu. Po pewnym czasie żeglarze obalili farmerów. Czterech najstarszych nazwało się książętami Wrót i przejęło panowanie w mieście[17].

Miasto jest głównym miejscem wydarzeń gry komputerowej Wrota Baldura.

Przypisy | edytuj kod

 1. Black Isle Studios (2000). Instrukcja Baldur’s Gate II: Cienie Amn s. 28.
 2. Black Isle Studios (2000). Instrukcja Baldur’s Gate II: Cienie Amn s. 29.
 3. Chris Sims, Bruce R. Cordell, Ed Greenwood: Forgotten Realms Campaign Guide. Wizards of the Coast, sierpień 2008, s. 92.
 4. Forgotten Realms Campaign Setting 3rd edition s. 154.
 5. Black Isle Studios (2000). Instrukcja Baldur’s Gate II: Cienie Amn s. 35.
 6. Forgotten Realms Campaign Guide s. 146.
 7. Ed Greenwood: Srebrne Marchie. Wizards of the Coast, lipiec 2002, s. 74–78.
 8. BioWare, Neverwinter Nights. Atari, 18 czerwca 2002. Windows (wersja 1.69). (pol.). Cytat: „Książka: Miasto Neverwinter Miasto Zręcznych Rąk jest pięknym spokojnym miejscem. To otoczone murami miasto jest domem dla ponad 20,000 mieszkańców, głównie ludzi i półelfów.”
 9. BioWare, Neverwinter Nights. Atari, 18 czerwca 2002. Windows (wersja 1.69). (pol.). Cytat: „Książka: Miasto Neverwinter W Czarnystawie mieszczą się domostwa szlachty, a Żebracze Gniazdo jest domem mniej zamożnych obywateli. Półwysep otacza kompleks więzienny, w dokach znajduje się jeden z największych portów Wybrzeża Mieczy.”
 10. Matt Sernett, Erik Scott de Bie, Ari Marmell: Neverwinter Campaign Setting. Wizards of the Coast, 16 sierpnia 2011, s. 138. ISBN 0-7869-5814-6.
 11. Forgotten Realms Campaign Setting 3rd edition s. 178.
 12. BioWare, Neverwinter Nights. Atari, 18 czerwca 2002. Windows (wersja 1.69). (pol.). Cytat: „Książka: Waterdeep Waterdeep, zwane także Miastem Wspaniałości położone jest na południowo-zachodnim skraju Krain Północy.”
 13. BioWare, Neverwinter Nights. Atari, 18 czerwca 2002. Windows (wersja 1.69). (pol.). Cytat: „Książka: Waterdeep Okres prosperity miasta zaczął się w 1032 KD, kiedy to Ahghairon został pierwszym władcą Waterdeep.”
 14. BioWare, Neverwinter Nights. Atari, 18 czerwca 2002. Windows (wersja 1.69). (pol.). Cytat: „Książka: Waterdeep Waterdeep rozrastało się w błyskawicznym tempie i około 1248 KD powstało tam Miasto Umarłych oraz szereg gildii. Wkrótce też mistrzowie gildii, chcąc przejąc nad miastem kontrolę, uwikłali się w długi i zajadły konflikt, zwany Wojną Gildii. Wojna zakończyła się okresem bezprawia.”
 15. Forgotten Realms Campaign Guide s. 94–95.
 16. Forgotten Realms Campaign Setting 3rd edition s. 225.
 17. Ed Greenwood: Forgotten Realms Adventures. Wizards of the Coast, s. 77. ISBN 0-8803-8828-5.

Bibliografia | edytuj kod

 • Ed Greenwood: Forgotten Realms Campaign Setting 3rd edition. Wizards of the Coast. ISBN 0-7869-1836-5. (ang.)
 • Chris Sims, Bruce R. Cordell, Ed Greenwood: Forgotten Realms Campaign Guide. Wizards of the Coast, sierpień 2008. ISBN 978-0-7869-4924-3. (ang.)
 • Ed Greenwood: Srebrne Marchie. Wizards of the Coast, lipiec 2002. ISBN 0-7869-2835-2.
 • Instrukcja Baldur’s Gate II: Cienie Amn. Black Isle Studios, 2000. (pol.)
Na podstawie artykułu: "Lista miast ze świata Forgotten Realms" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy