Lista najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych


Lista najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stany Zjednoczone są krajem z największą na świecie liczbą budynków przekraczających 100 metrów wysokości. Jest ich tu około 2000. Ponad 200 metrów ma około 145 budynków, a ponad 300 metrów - 12. Na chwilę obecną najwyższym wieżowcem w USA jest znajdujący się w Nowym Jorku 1 World Trade Center o wysokości 541 metrów. Wysokie budynki rozrzucone są po całym kraju, zarówno w największych aglomeracjach, jak i w małych miastach turystycznych lub ważnych z innego powodu (np. Miami Beach).

Najwięcej drapaczy chmur stoi obecnie w Nowym Jorku i Chicago, gdzie razem znajduje się ponad 600 takich budynków. Dużym skupiskiem wieżowców jest Los Angeles w którym stoi obecnie ich 758, co czyni miasto trzecim pod względem liczby wieżowców skupiskiem w kraju. W ostatnich latach zaczęto ponownie je budować, jednak tylko w najbardziej rozwijających się ośrodkach. W trakcie budowy jest jeszcze kilka budynków, które po ukończeniu "wskoczą" na listę najwyższych w kraju. Łącznie w całych USA jest około 550 wieżowców aktualnie budowanych, zaaprobowanych i planowanych. Aby dostać się na listę stu najwyższych, muszą mieć ponad 215 metrów.

Sylwetki najwyższych budynków w USA. Willis Tower - Chicago Empire State Building - Nowy Jork Aon Center - Chicago John Hancock Center - Chicago Chrysler Building - Nowy Jork Od lewej: BellSouth Building i Bank of America Plaza - Atlanta US Bank Tower - Los Angeles JPMorgan Chase Tower

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lista najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy