Lista obiektów w Układzie Słonecznym ze względu na masę


Lista obiektów w Układzie Słonecznym ze względu na masę w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista obiektów w Układzie Słonecznym ze względu na masę, w porządku malejącym. Lista jest niekompletna, gdyż masa wielu planetoid jest obecnie nieznana.

Kolejność obiektów jest podobna, jak na liście obiektów w Układzie Słonecznym ze względu na promień. Niektóre tylko ciała są mniejsze, ale za to cięższe od innych, większych. Dla przykładu Neptun jest masywniejszy od Urana, ale mniejszy od niego. Podobnie Merkury jest cięższy od Ganimedesa i Tytana, aczkolwiek mniejszy.

Nota: satelity zostały oznaczone gwiazdką.

Spis treści

Zakres jottagrama | edytuj kod

Następująca lista zawiera obiekty Układu Słonecznego o masie ponad 1021 kilogramów (1 jottagram [Yg]). Nawet najlżejsze obiekty z tej listy są w przybliżeniu sferyczne[1].

Znak gwiazdki (*) oznacza satelitę.

Zakres zettagrama | edytuj kod

Obiekty o masie od 1018 do 1021 kg (od 1 do 1000 zettagramów [Zg]). Największe obiekty w tym przedziale, takie jak Tetyda, (1) Ceres, czy Mimas, są spłaszczonymi elipsoidami obrotowymi – dzięki ich grawitacji, podczas gdy mniej masywne ciała (na przykład Amaltea, czy Janus), są tylko w przybliżeniu sferyczne. W tabeli opisano ich kształt jako "nieregularny".

Wszystkie elipsoidalne ciała mają lekkie spłaszczenie biegunowe zależne od szybkości ich rotacji, ale charakterystyczną cechą ciał "nieregularnych" jest wyraźna różnica długości średnic równikowych mierzona w różnych kierunkach.

Zostało zasugerowane by obiektów transneptunowych o masie poniżej 1020 kg nie umieszczać na tej liście z powodu mało dokładnych danych o ich masie.

Zakres eksagrama | edytuj kod

Obiekty o masie od 1015 do 1018 kg (od 1 do 1000 eksagramów [Eg]). Te obiekty nie są sferyczne.

Tylko niebywale warte uwagi planetoidy (na przykład odwiedzone przez sondę kosmiczną, o precyzyjnie znanej masie, bardzo specyficzne) są zamieszczone w tej sekcji.

Zakres petagrama | edytuj kod

Obiekty o masie od 1012 do 1015 kg (od 1 do 1000 petagramów [Pg]). Lista obejmuje kilka mniejszych, nieregularnych satelitów gazowych olbrzymów, a także największe planetoidy bliskie Ziemi. Inne obiekty bliskie Ziemi, nie będące planetoidami (na przykład komety krótkookresowe Układu Słonecznego), mają prawie zawszę masę mniejszą od 1 Pg.

Zakres teragrama | edytuj kod

Obiekty o masie od 109 do 1012 kg (od 1 do 1000 teragramów [Tg]). Obecnie wszystkie te obiekty są planetoidami bliskimi Ziemi.

Zakres gigagrama | edytuj kod

Obiekty o masie od 106 do 109 kg (od 1 do 1000 gigagramów [Gg]). Obecnie wszystkie te obiekty są planetoidami bliskimi Ziemi.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

Wiele z podanych wartości zostało wziętych wprost z w właściwych artykułów na Wikipedii. Niektóre zostały podane na podstawie Planetary Fact Sheets (ang.). Masa (20000) Waruna została oszacowana bazując na danych z [1] dotyczących jej gęstości i średnicy. Masa kilku większych obiektów nie jest jeszcze dokładnie znana. (24) Themis nie jest wymieniona z powodu kontrowersji na temat jego gęstości. (136199) Eris została dodana po odkryciu i wyznaczeniu orbity jej księżyca, Dysnomii.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ciała astronomiczne formują kuliste kształty (spłaszczona elipsoida obrotowa), gdy grawitacja jego własnej masy jest wystarczająca do przezwyciężenie sił spójności warunkujących sztywność jego wewnętrznej materii. Nazywane jest to zapadaniem grawitacyjnym.
  2. Sun Fact Sheet (ang.)
  3. Asteroid Fact Sheet (ang.)
  4. a b c d e Bazując na przeciętnej gęstości 2,6 g/cm³ danej przez the NASA NEO impact risk page http://neo.jpl.nasa.gov/risk/index.html
  5. 2009 WM1 Earth Impact Risk (ang.). NASA/JPL. [dostęp 2009-12-03].
  6. (99942) Apophis (2004 MN4) Earth Impact Risk (ang.). NASA/JPL. [dostęp 2009-12-03].
Na podstawie artykułu: "Lista obiektów w Układzie Słonecznym ze względu na masę" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy