Lista sędziów Sądu Najwyższego USA


Lista sędziów Sądu Najwyższego USA w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 lis 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pieczęć Sądu Najwyższego USA Sędziowie Sądu Najwyższego w 2018 John G. Roberts – 17. prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych

Lista sędziów Sądu Najwyższego USA – wykaz wszystkich sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych (SN USA) uszeregowanych w porządku chronologicznym według kolejności objęcia urzędu. Sędzią SN USA zostaje osoba nominowana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, zatwierdzona przez Senat. Liczba sędziów wchodzących w skład Sądu w poszczególnych latach zmieniała się (od sześciu do obecnie dziewięciu).

Spis treści

Lista sędziów | edytuj kod


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Powołany w trakcie przerwy między sesjami – Senat nie zatwierdził nominacji.
  2. Istnieją rozbieżności co do interpretacji, w jaki sposób Moody kończył kadencję sędziego. Według Federalnego Centrum Sądownictwa zrezygnował. Według Towarzystwa Historycznego Sądu Najwyższego przeszedł na emeryturę. Faktycznie Moody skorzystał ze specjalnej ustawy o przechodzeniu w wiek emerytalny z powodu przedłużającej choroby, przy czym nie spełniał minimalnego progu wiekowego – stąd rozbieżności w interpretacji.
  3. Istnieją rozbieżności co do interpretacji, w jaki sposób Taft kończył kadencję sędziego. Według Federalnego Centrum Sądownictwa zrezygnował. Według Towarzystwa Historycznego Sądu Najwyższego przeszedł na emeryturę.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lista sędziów Sądu Najwyższego USA" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy