Listkowiec cytrynek


Latolistek cytrynek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Listkowiec cytrynek) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) – gatunek motyla dziennego z rodziny bielinkowatych (Pieridae). Jest to jedyny europejski motyl zimujący w opadłych liściach. Występuje w Europie, północnej Afryce, strefie umiarkowanej w Azji (aż po Japonię), w Polsce pospolity.

Spis treści

Wygląd | edytuj kod

Skrzydło przednie z charakterystycznym, zaostrzonym wierzchołkiem, skrzydło tylne z niewielkim ząbkiem. Wyraźny dymorfizm płciowy. Skrzydła samców są cytrynowożółte, natomiast skrzydła samic zielonkawobiałe. Na skrzydłach znajdują się charakterystyczne pomarańczowe punkty. Rozpiętość skrzydeł: 48-55 mm. Gąsienice są smukłe, zielone z jasnymi paskami wzdłuż boków ciała.

Biotop | edytuj kod

Jest bardzo pospolitym motylem. Występuje zarówno na nizinach, jak i w górach. Typowym środowiskiem życia są wolne przestrzenie w pobliżu lasów. Można go także spotkać na nasłonecznionych polanach i w ogrodach, lasach, zaroślach, miedzach, terenach ruderalnych.

Rośliny żywicielskie gąsienic | edytuj kod

Gąsienice żerują na szakłaku pospolitym lub kruszynie. Wygryzają otwory w liściach, a następnie zjadają blaszkę w kierunku do brzegu.

Rozwój | edytuj kod

Po przezimowaniu, samce pojawiają się wiosną wcześniej niż samice. Po zapłodnieniu samice składają białawe jaja pojedynczo lub po kilka na pąkach lub na spodzie rozwijających się liści roślin żywicielskich (kruszyna pospolita, szakłak pospolity). Gąsienice wylęgają się po 1-2 tygodniach. Rozwój gąsienic trwa około miesiąca, występuje pięć linień i pięć stadiów larwalnych. Po przepoczwarczeniu, trwającym około dwóch tygodni, dorosłe motyle pojawiają się na początku lipca. Po krótkim okresie aktywności wyszukują kryjówek, w których spędzają lato w stanie estywacji. Ponownie aktywują się wczesną jesienią, a ukrywają przed nadejściem zimy w dziuplach, szczelinach skalnych lub opadłych liściach[1]. Zimują osobniki dorosłe.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stanisław Czachorowski: Latolistek cytrynek – zwiastun wiosny. [dostęp 2013-07-31].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Listkowiec cytrynek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy