Liszz


Licz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Liszz) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Licz w grze Battle for Wesnoth

Licz (ang. lich[1][2]) – rodzaj nieumarłego w grach i literaturze fantasy, posiadający własną wolę i znaczną moc magiczną.

Licz powstaje poprzez rytuał przeprowadzony przez nekromantę w celu osiągnięcia nieśmiertelności. W procesie tym dusza nekromanty zaklęta zostaje w odpowiednim pojemniku (zwanym relikwiarzem, „naczyniem duszy” lub filakterium[potrzebny przypis]), a sam nekromanta umiera, stając się nieumarłym. Rytuał ten są w stanie przeprowadzić jedynie najpotężniejsi nekromanci. Licza unicestwić można jedynie poprzez zniszczenie filakterium, gdyż nawet po kompletnym zniszczeniu jego ciała licz jest w stanie odtworzyć swoją postać.

Licze najczęściej przedstawiani są jako szkielety, niekiedy mające na swoim ciele ścięgna i resztki mięśni, czy świecące punkty w oczodołach zastępujące oczy.

Nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się w grze Dungeons & Dragons, później zaś zapożyczona została przez inne gry i książki fantasy, takie jak Warhammer Fantasy, Might and Magic czy też seriach Warcraft i Disciples i Mad Dragon Defender jako „lisz” lub "licz".

Przypisy | edytuj kod

  1. Dungeons & Dragons FAQ (ang.). [dostęp 14 lipca 2009].
  2. Monte Cook, Jonathan Tweet, Skip Williams; tł. Piotr Kucharski: Księga Potworów: podręcznik źródłowy. ISA, 2003. ISBN 83-88916-49-1.Sprawdź autora:1.
Na podstawie artykułu: "Liszz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy