Liteks Łowecz


Liteks Łowecz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ljubosław Penew – trener Liteksu w latach 2010–2011 Drużyna Liteksu po zdobyciu Mistrzostwa Bułgarii w sezonie 2010/11

PFK Liteks Łowecz (bułg. ПФК Литекс Ловеч) – bułgarski klub piłkarski założony w 1921 roku, jako Klub Piłkarski Hisaria. Jeden z najbardziej utytułowanych bułgarskich klubów spośród tych mających swoją siedzibę poza Sofią. Obecnie grający w bułgarskiej II lidze.

Spis treści

Historia | edytuj kod

1921–1996 | edytuj kod

Klub założono w 1921 roku pod nazwą Hisaria,a dwa lata później zadebiutował w rozgrywkach ligowych. W czasie jego istnienia wielokrotnie zmieniała się nazwa drużyny i tak oto od 1957 roku klub nazywał się Karpaczew, a w 1979 otrzymał nazwę Osam. W tym okresie klub występował głównie na zapleczu ekstraklasy. W tym okresie występował również rekordzista pod względem liczby występów w barwach Litexu – Płamen Linkow, który rozegrał 575 meczów.

Po przemianach gospodarczych w Bułgarii, w 1990 roku klub zyskał nowego sponsora firmę LEX. W tym samym roku nowi właściciele zmienili nazwę klubu właśnie na LEX. W sezonie 1993/1994 po raz pierwszy w historii awansował do ekstraklasy. Inauguracyjne rozgrywki zakończył na 11. miejscu. W kolejnym sezonie zespół pod nową nazwą Łowecz zakończył zmagania na 15. miejscu, oznaczającym spadek.

Era Griszy Ganczewa (1996–2015) | edytuj kod

W czerwcu 1996 roku sponsorem klubu został biznesmen i były zapaśnik Grisza Ganczew. Od chwili jego przybycia datuje się najlepszy okres w historii klubu, który od tej pory zyskał obecną nazwę – Liteks. Najpierw w sezonie 1996/1997 zespół awansował ponownie do ekstraklasy, a w kolejnym sezonie 1997/1998 jako beniaminek wywalczył swój pierwszy tytuł mistrza Bułgarii. Trenerem zespołu był wówczas przyszyły selekcjoner reprezentacji Dimityr Dimitrow. W następnych rozgrywkach Liteksowi, już pod wodzą Ferario Spasowa, udało się powtórzyć tamto osiągnięcie.

Od czerwca 2005 roku przez dwa lata szkoleniowcem Liteksu był Serb Ljubomir Petrović, który w 1991 roku doprowadził Crveną Zvezdę Belgrad do zwycięstwa w finale Pucharu Mistrzów. Petrović pracował już w Liteksie w 2004 roku. Zdobył z nim wówczas Puchar Bułgarii. Na koniec sezonu 2006/2007 po tym, jak zespół zajął czwarte miejsce w lidze, Petrović złożył dymisję. Jego następcą został Spasow.

Nowy początek (2015–obecnie) | edytuj kod

Latem 2015 roku, Ganczew przestał być właścicielem Liteksu, aby zainwestować w stołeczny klub CSKA Sofia, który w tym czasie przeżywał ogromne kłopoty finansowe. Władzę w Liteksie przejął jego syn – Danaił. 16 grudnia 2015 roku klub został, decyzją bułgarskiej federacji, wykluczony z rozgrywek ekstraklasy. Decyzja ta była pokłosiem zdarzeń do których doszło 12 grudnia w czasie ligowego meczu Liteksu przeciwko Lewskiemu Sofia, podczas którego dyrektor sportowy drużyny z Łowecza – Stojczo Stoiłow namówił swoją drużynę do zejścia z boiska jako protest przeciwko jego zdaniem stronniczemu sędziowaniu. 20 stycznia 2016 roku nastąpiło prawomocne degradowanie Liteksu do drugiej ligi.

Po tym sezonie doszło do sporych zmian w strukturze prawnej klubu. Nastąpiła fuzja Liteksu z Czwdarem Etropole, a następnie przyjęto nazwę CSKA Sofia (stara CSKA Sofia nie otrzymała licencji na grę w ekstraklasie w sezonie 2015/2016 i została relegowana do III ligi, a w dniu 9 października 2016 roku postawiona w stan upadłości ze względu na zadłużenie). Nowy klub zajął miejsce Liteksu w rozgrywkach bułgarskiej ekstraklasy (dotyczy to też rezerw Liteks Łowecz II, grających w II lidze, które przemianowano na CSKA Sofia II). Liteks rozpoczął sezon 2016/2017 w III lidze zajmując miejsce klubu – Botew Łukowit.

Sukcesy | edytuj kod

Szkoleniowcy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy piłkarzy Liteksu Łowecz.

Zawodnicy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Liteksu Łowecz.

Skład na sezon 2014/2015 | edytuj kod

Rywalizacja z polskimi drużynami | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

PEMK/Liga Mistrzów | edytuj kod

Puchar UEFA/Liga Europy | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Drugi poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Bułgarii Mistrzostwa Bułgarii w piłce nożnej
  1. Rozgrywki niedokończone,
  2. Nie rozegrano
  3. Nie dokończono z powodu reformy
Na podstawie artykułu: "Liteks Łowecz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy