Litewski Związek Centrum


Litewski Związek Centrum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Litewski Związek Centrum (lit. Lietuvos centro sąjunga, LCS) – litewska liberalna i centrowa partia polityczna, działająca w latach 1993–2003.

Partia powstała w 1993 na bazie Litewskiego Ruchu Centrum, który rok wcześniej uzyskał dwa mandaty w Sejmie, na jej czele stanął deputowany Romualdas Ozolas. W wyborach w 1996 LCS odnotował względny sukces, zajmując czwarte miejsce z wynikiem 8,24% i wprowadzając łącznie 15 posłów (na 141 miejsc w parlamencie)[1]. Partia weszła do koalicji rządowej z konserwatystami i chadekami, by pod koniec kadencji przejść do opozycji.

W wyborach parlamentarnych w 2000 lista krajowa LCS uzyskała 2,86%, co nie pozwoliło na przekroczenie wyborczego progu[2]. Dwóch centrystów weszło do parlamentu, wygrywając wybory w okręgach jednomandatowych. Jako kandydat niezależny do Sejmu dostał się również Kęstutis Glaveckas, który w tym samym roku stanął na czele partii[3].

W 2003 partię opuściła grupa działaczy z Romualdasem Ozolasem, powołując nowe ugrupowanie. W tym samym roku LCS wraz ze Nowoczesnymi Chrześcijańskimi Demokratami i Litewskim Związkiem Liberałów zjednoczył się w ramach nowej formacji pod nazwą Związek Liberałów i Centrum[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sejm litewski – Wybory 1996 (lit.)
  2. Sejm litewski – Wybory 2000 (lit.)
  3. Leaders of Lithuania (ang.). zarate.eu.
  4. Informacje na stronie "Tygodnika Wileńszczyzny"
Na podstawie artykułu: "Litewski Związek Centrum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy