Litewski Związek Liberałów


Litewski Związek Liberałów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Litewski Związek Liberałów (lit. Lietuvos liberalų sąjunga, LLS) – litewska liberalna partia polityczna, działająca w latach 1990–2003.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Ugrupowanie zostało założone w 1990 na bazie "klubów liberalnych" powoływanych w tym okresie m.in. w Kownie i na Uniwersytecie Wileńskim. Do LLS przystąpiła grupa niespełna dziesięciu posłów, głównie wywodzących się z KPL. Na czele Związku stanął natomiast jeden z założycieli niepodległościowego Sąjūdisu, filozof Vytautas Radžvilas.

W 1992 partia otrzymała 2,10% głosów i nie wprowadziła żadnych swoich przedstawicieli do Sejmu. Cztery lata później z wynikiem 1,84% nie przekroczyła progu wyborczego, uzyskując jeden mandat w okręgu większościowym[1]. W 1999 na czele liberałów stanął Rolandas Paksas, były premier, dotąd związany ze Związkiem Ojczyzny.

W wyborach parlamentarnych w 2000 Związek Liberałów odniósł sukces, zajmując trzecie miejsce z wynikiem 17,25% głosów na listę krajową, otrzymując łącznie 34 mandaty w 141-osobowym parlamencie[2]. Partia utworzyła koalicję rządową razem z Nowym Związkiem. W ramach podziału stanowisk lider socjalliberałów, Artūras Paulauskas, został wybrany na urząd przewodniczącego Sejmu, zaś premierem został przewodniczący LLS.

W 2001 NS wycofał swoich ministrów, co doprowadziło do upadku rządu. Po zawiązaniu się nowej większości parlamentarnej liberałowie przeszli do opozycji. W tym samym roku Rolandas Paksas wraz z około dziesięcioma innymi posłami opuścili frakcję, przystępując do tworzenia własnego ugrupowania pod nazwą Partia Liberalno-Demokratyczna.

W 2003 LLS wraz ze Związkiem Nowoczesnych Chrześcijańskich Demokratów i Litewskim Związkiem Centrum zjednoczył się w ramach nowej formacji pod nazwą Związek Liberałów i Centrum[3].

Przewodniczący | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sejm litewski – Wybory 1996 (lit.)
  2. Sejm litewski – Wybory 2000 (lit.)
  3. Informacje na stronie "Tygodnika Wileńszczyzny"
Na podstawie artykułu: "Litewski Związek Liberałów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy