Lobrathium bicornutum


Lobrathium bicornutum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lobrathium bicornutum – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny żarlinków (Paederinae).

Gatunek ten opisany został w 2012 roku przez Volkera Assinga na podstawie parki odłowionej w 1988 roku[1].

Kusakowaty o ciele długości od 9,5 do 10,3 mm, ubarwionym ciemnobrązowo do czarniawobrązowego z ciemnorudobrązowymi pokrywami, a czułkami i odnóżami rudymi. Głowa 1,1 razy dłuższa niż szersza, o tylnych kątach szeroko zaokrąglonych. Przedplecze nieco węższe od głowy, dłuższe niż szersze. Pokrywy krótkie, 0,7 do 0,75 razy tak długie jak przedplecze. Tylna para skrzydeł zredukowana. Odwłok bardzo delikatnie i gęsto punktowany, szerszy od pokryw. Siódmy tergit bez palisady włosków na tylnej krawędzi. U samca pośrodku tylnej części sidmego sternitu płytkie wgniecenie, a sternit ósmy z prawie V-kształtnym wcięciem na tylnej krawędzi i środkowym wgłębieniem wąskim, opatrzonym czarnymi, grubymi, krótkimi szczecinkami. Edeagus z głęboko rozdwojonym wyrostkiem brzusznym[1].

Chrząszcz endemiczny dla Nepalu, znany wyłącznie z dojrzałego lasu mieszanego w dystrykcie Taplejung, na wysokości 2300–2500 m n.p.m.[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Volker Assing. A revision of East Palaearctic Lobrathium (Coleoptera: Staphylinidae: Paederinae). „Bonn zoological Bulletin”. 61 (1), s. 49-128, 2012. 
Na podstawie artykułu: "Lobrathium bicornutum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy