Locarno


Na mapach: 46°10′N 8°48′E/46,166667 8,800000

Locarno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Sanktuarium Madonna del Sasso

Locarno – miasto i gmina w południowej, włoskojęzycznej części Szwajcarii, w kantonie Ticino, nad jeziorem Maggiore, zamieszkane przez ok. 14 tys. mieszkańców. Położone ok. 80 km od Mediolanu, ok. 135 km od Zurychu i ok. 200 km od Genewy. Najniżej położone miasto Szwajcarii (ok. 205 m n.p.m.).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze wzmianki o Locarno pochodzą z VII wieku. W średniowieczu miasto należało do Mediolanu, a w 1512 zostało opanowane przez Szwajcarię. W okresie od 1803 do 1878 r. Locarno było stolicą kantonu. W 1925 podpisano tu traktaty lokarneńskie.

Zabytki | edytuj kod

Castello Visconteo | edytuj kod

Zachowana część zamku zbudowanego w XII wieku dla rodziny Orellich. Rozbudowany dla rodziny Viscontich w XV wieku. Według niektórych spekulacji przebudowę nadzorował Leonardo da Vinci. Obecnie w zamku mieści się muzeum historyczne z kolekcją wykopalisk z czasów antycznych.

Chiesa San Francesco | edytuj kod

Kościół zbudowany w latach 1538-1572 zgodnie z projektem Giovanniego Beretty. Dekoracje wnętrz z XVIII wieku.

Chiesa Santa Maria Assunta | edytuj kod

Kościół zbudowany w I połowie XVII wieku. Wewnątrz bogate wczesnobarokowe dekoracje.

Chiesa Madonna del Sasso | edytuj kod

Kościół pielgrzymkowy zbudowany w latach 15781596. Powstał w miejscu, w którym w 1480 r. franciszkańskiemu mnichowi ukazała się Matka Boska. Pięknie położony w górnej części miasta.

Turystyka | edytuj kod

Locarno słynie jako ośrodek wypoczynkowy. W mieście, poza zabytkami, warta zobaczenia jest promenada ciągnąca się wzdłuż jeziora Maggiore, kąpieliska oraz budynki sądów, gdzie zostały parafowane traktaty lokarneńskie. Ponadto miasto stanowi dobrą bazę wypadową w góry. Warte polecenia są również trasy wokół jeziora. Do sanktuarium Madonna del Sasso prowadzi trasa kolei linowo-terenowej Orselina.

Klimat | edytuj kod

W Locarno, jak wokół całego jeziora Maggiore panuje łagodny, subtropikalny klimat umożliwiający wegetację roślin nietypowych dla tej szerokości geograficznej.

Festiwal filmowy | edytuj kod

Od 1948 roku w Locarno corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Filmy wyświetlane są przez dwa tygodnie w sierpniu, na głównym placu miasta - Piazza Grande.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina polityczna w Szwajcarii):
Na podstawie artykułu: "Locarno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy