Loch Ness


Na mapach: 57°18′N 4°27′W/57,300000 -4,450000

Loch Ness w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Loch Ness (wym. ˌlɒx ˈnɛs; gael. Loch Nis, wym. ˠɔxˈniʃ, dosłownie jezioro Nis) – słodkowodne jezioro (loch) położone w Szkocji, o długości około 37 kilometrów. Położone jest na wysokości 16 metrów n.p.m., na południowy zachód od Inverness. Jest to największy zbiornik wodny na linii tektonicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Kanał Kaledoński łączący wybrzeża po obu stronach Great Glen biegnie poprzez Loch Ness.

Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez lodowiec w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Przejrzystość wody w Loch Ness jest niska, co jest spowodowane dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do jeziora. Loch Ness jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, ma powierzchnię 56,4 km², ale ma największą objętość dzięki swojej głębokości. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226 metrów.

Jezioro Ness służy także jako niższy rezerwuar dla elektrowni wodnej Foyers.

Na południowo-zachodnim krańcu jeziora, w pobliżu Fort Augustus, znajduje się jedyna wyspa Loch Ness – Cherry Island. Jest ona przykładem „crannog”, sztucznej wyspy stworzonej przez człowieka z okresu epoki żelaza.

Swą sławę Loch Ness zawdzięcza rzekomo zamieszkującemu jego głębiny potworowi.

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (jezioro):
Na podstawie artykułu: "Loch Ness" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy